Mostek zębowy - wszystko co musisz wiedzieć

13 June 2019
mostek zębowy

Braki w uzębieniu można odbudować przy użyciu różnych uzupełnień protetycznych. W naszym gabinecie możemy zaproponować pacjentom między innymi odbudowę częściowych braków przy użyciu mostów protetycznych. Sprawdźmy, czym one są i jak wygląda proces wstawienia mostu tego rodzaju.

Czym jest most protetyczny?

W gabinetach Kliniki Stomatologicznej SUPRADENT pacjentom, którzy mają braki w uzębieniu, możemy zaproponować wstawienie mostów protetycznych. Jest to alternatywa dla ruchomych protez zębowych, której atut stanowi to, że zapewnia znacznie większy komfort. Mosty na zęby mocowane są na stałe, dlatego pacjent może się do nich tak przyzwyczaić, że nie będzie ich w ogóle czuł.

Most protetyczny jest elementem odbudowy protetycznej brakujących zębów, przy jednoczesnym wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta, które występują w roli zębów filarowych. Mosty zębowe składają się z dwóch elementów: przęsła oraz filarów. Przęsło to korony zębowe połączone z filarami, które mają zostać wstawione w miejscu brakujących zębów. Filary z kolei to co najmniej dwie korony zębowe, które po odpowiednim oszlifowaniu stanowią wsparcie dla mostu międzyzębowego. Mocuje się do nich przęsło, które uzupełnia lukę zębową.

W gabinetach SUPRADENT stosujemy:

  • mosty ceramiczne, wykonane na podbudowie metalowej;
  • mosty pełnoceramiczne;
  • mosty kompozytowe bądź akrylowe.

Mostek porcelanowy jest trwały i estetyczny. Jego kolor można dobrać do koloru zębów sąsiadujących, dzięki temu będzie on właściwie niewidoczny.

Most protetyczny – trwałość uzupełnienia

W zastosowaniu, jak wiemy, są różne rodzaje mostów protetycznych. Najmniejszą trwałością cechują się mosty stomatologiczne akrylowe. Uznajemy, że jest to uzupełnienie tymczasowe, estetyczne, choć nietrwałe. Mocujemy je do czasu przygotowania właściwego mostu. Podobnie jest w przypadku mostów kompozytowych.

Natomiast już mosty adhezyjne, porcelanowe są trwalsze. Ich zaletę stanowi to, że nie wymagają szlifowania zębów filarowych, ale już do ich założenia muszą być spełnione określone warunki. Najtrwalsze są mosty na zęby metalowe, wykonane z metalu zwykłego lub szlachetnego, np. ze złota. Trudno jednak uznać je za wypełnienie luk zębowych cechujące się estetyką. Dobrą trwałością i jednocześnie bardzo dobrym efektem kosmetycznym, a także rozsądną ceną cechują się mosty metalowo-porcelanowe, czyli mosty porcelanowe na podbudowie metalowej.

Implant czy most? Co wybrać?

Zwykle wykonujemy mosty, gdy braki międzyzębowe obejmują co najmniej dwa zęby. Przy niewielkich brakach, np. jednego zęba proponujemy naszym pacjentom wykorzystanie implantów, które nie wymagają oszlifowania zębów filarowych. Na pytanie co będzie lepsze: implant czy most, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Implant jest droższy, ale stabilniejszy i bardzo trwały. Pacjent szybko zapomina, że ma sztuczny ząb. Za to most protetyczny kosztuje mniej i również można go dobrać do koloru zębów sąsiadujących, podobnie jak kolor korony implantu. Jednak nie jest on aż tak trwały, jak implant.

Most porcelanowy – czy warto dokonać takiego wyboru?

Liczne zalety, jakie przypisywane są całkiem słusznie do mostów zębowych, m.in. porcelanowych, sprawiają, że warto je wybrać. To estetyczne uzupełnienie stałe, które mocowane jest na zębach własnych pacjenta, poprzez zacementowanie. Most przenosi skutecznie siły życia w sposób fizjologiczny na kość szczęki czy żuchwy pacjenta, zapobiegając jej zanikowi. Dzięki mostom stomatologicznym porcelanowym, zwłaszcza tym na podbudowie metalowej lub cyrkonowej bądź na implantach, można uzyskać trwałe, zamocowane na stałe uzupełnienie braków zębowych. Kiedy pacjent będzie gryzł pokarmy, nawet dosyć trwałe, nie odczuje właściwie różnicy pomiędzy naturalnymi zębami a mostem protetycznym.

Mosty protetyczne – wskazania

Wskazaniem do tego, aby założyć pacjentowi mostek stomatologiczny, jest występowanie luk zębowych, które otoczone są przez jego własne zęby. Muszą one spełnić funkcję filarów. Alternatywą jest wstawienie implantów, odbudowa protetyczna kilku zębów w łuku, aby stworzyć solidne filary dla mostu protetycznego.

Dlatego w przypadku, gdy pacjent posiada piątki, szóstki i siódemki, ale nie ma czwórki, nie ma możliwości uzupełnienia istniejących braków w uzębieniu przy zastosowaniu mostów protetycznych, bez wykorzystania jednocześnie implantów, na których mogłyby one się oprzeć. Zanim zostanie zamocowany most protetyczny u pacjenta, musimy ocenić, czy jego pozostałe zęby są wystarczające do tego, aby wytrzymać obciążenie mostkiem. Zęby filarowe szlifujemy w taki sposób, aby skutecznie umocować most protetyczny

Z uwagi na fakt, że mosty protetyczne na zęby są trwałą odbudową braków zębowych, warto rozważyć możliwość ich wykonania. Stanowią realną alternatywę dla klasycznych protez wyjmowanych, które trudno nazwać komfortowymi w użytkowaniu. Mostek protetyczny na zęby zlikwiduje problemy wynikające z braku jednego lub kilku zębów, o ile obok luki są zęby własne pacjenta lub mogą być wstawione implanty dla filarów do mostu.

Autor: Zespół Kliniki Supradent wraz z redakcją serwisu estetico.pl