mostek zębowy

Braki w uzębieniu można odbudować przy użyciu różnych uzupełnień protetycznych. W naszym gabinecie możemy zaproponować pacjentom między innymi odbudowę częściowych braków przy użyciu mostów protetycznych. Sprawdźmy, czym one są i jak wygląda proces wstawienia mostu tego rodzaju.

Czym jest most protetyczny?

W gabinetach kliniki stomatologicznej Supradent w Warszawie pacjentom, którzy mają braki w uzębieniu, możemy zaproponować wstawienie mostów protetycznych. Jest to alternatywa dla ruchomych protez zębowych, której atut stanowi to, że zapewnia znacznie większy komfort. Mosty na zęby mocowane są na stałe, dlatego pacjent może się do nich tak przyzwyczaić, że nie będzie ich w ogóle czuł.

Most protetyczny jest elementem odbudowy protetycznej brakujących zębów, przy jednoczesnym wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta, które występują w roli zębów filarowych. Mosty zębowe składają się z dwóch elementów: przęsła oraz filarów. Przęsło to korony zębowe połączone z filarami, które mają zostać wstawione w miejscu brakujących zębów. Filary z kolei to co najmniej dwie korony zębowe, które po odpowiednim oszlifowaniu stanowią wsparcie dla mostu międzyzębowego. Mocuje się do nich przęsło, które uzupełnia lukę zębową.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

Mosty protetyczne są popularną metodą odbudowy brakujących zębów, pozwalającą na przywrócenie funkcji żucia oraz estetyki uśmiechu. Istnieje kilka rodzajów mostów protetycznych, różniących się materiałami, konstrukcją i metodą mocowania, co wpływa na ich wygląd, trwałość oraz koszt. Oto niektóre z nich:

  • mosty ceramiczne, wykonane na podbudowie metalowej;
  • mosty pełnoceramiczne;
  • mosty kompozytowe bądź akrylowe.

Mostek porcelanowy jest trwały i estetyczny. Jego kolor można dobrać do koloru zębów sąsiadujących, dzięki temu będzie on właściwie niewidoczny.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Most protetyczny – trwałość uzupełnienia

W zastosowaniu, jak wiemy, są różne rodzaje mostów protetycznych. Najmniejszą trwałością cechują się mosty stomatologiczne akrylowe. Uznajemy, że jest to uzupełnienie tymczasowe, estetyczne, choć nietrwałe. Mocujemy je do czasu przygotowania właściwego mostu. Podobnie jest w przypadku mostów kompozytowych.

Natomiast już mosty adhezyjne, porcelanowe są trwalsze. Ich zaletę stanowi to, że nie wymagają szlifowania zębów filarowych, ale już do ich założenia muszą być spełnione określone warunki. Najtrwalsze są mosty na zęby metalowe, wykonane z metalu zwykłego lub szlachetnego, np. ze złota. Trudno jednak uznać je za wypełnienie luk zębowych cechujące się estetyką. Dobrą trwałością i jednocześnie bardzo dobrym efektem kosmetycznym, a także rozsądną ceną cechują się mosty metalowo-porcelanowe, czyli mosty porcelanowe na podbudowie metalowej.

Supradent Poleca:  Leczenie kanałowe - co to jest, kiedy jest wskazane? Przebieg i leczenie

Implant czy most? Co wybrać?

Zwykle wykonujemy mosty, gdy braki międzyzębowe obejmują co najmniej dwa zęby. Przy niewielkich brakach, np. jednego zęba proponujemy naszym pacjentom wykorzystanie implantów, które nie wymagają oszlifowania zębów filarowych. Na pytanie co będzie lepsze: implant czy most, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Implant jest droższy, ale stabilniejszy i bardzo trwały. Pacjent szybko zapomina, że ma sztuczny ząb. Za to most protetyczny kosztuje mniej i również można go dobrać do koloru zębów sąsiadujących, podobnie jak kolor korony implantu. Jednak nie jest on aż tak trwały, jak implant.

Most porcelanowy – czy warto dokonać takiego wyboru?

Liczne zalety, jakie przypisywane są całkiem słusznie do mostów zębowych, m.in. porcelanowych, sprawiają, że warto je wybrać. To estetyczne uzupełnienie stałe, które mocowane jest na zębach własnych pacjenta, poprzez zacementowanie. Most przenosi skutecznie siły życia w sposób fizjologiczny na kość szczęki czy żuchwy pacjenta, zapobiegając jej zanikowi. Dzięki mostom stomatologicznym porcelanowym, zwłaszcza tym na podbudowie metalowej lub cyrkonowej bądź na implantach, można uzyskać trwałe, zamocowane na stałe uzupełnienie braków zębowych. Kiedy pacjent będzie gryzł pokarmy, nawet dosyć trwałe, nie odczuje właściwie różnicy pomiędzy naturalnymi zębami a mostem protetycznym.

Mosty protetyczne – wskazania

Wskazaniem do tego, aby założyć pacjentowi mostek stomatologiczny, jest występowanie luk zębowych, które otoczone są przez jego własne zęby. Muszą one spełnić funkcję filarów. Alternatywą jest wstawienie implantów, odbudowa protetyczna kilku zębów w łuku, aby stworzyć solidne filary dla mostu protetycznego.

Dlatego w przypadku, gdy pacjent posiada piątki, szóstki i siódemki, ale nie ma czwórki, nie ma możliwości uzupełnienia istniejących braków w uzębieniu przy zastosowaniu mostów protetycznych, bez wykorzystania jednocześnie implantów, na których mogłyby one się oprzeć. Zanim zostanie zamocowany most protetyczny u pacjenta, musimy ocenić, czy jego pozostałe zęby są wystarczające do tego, aby wytrzymać obciążenie mostkiem. Zęby filarowe szlifujemy w taki sposób, aby skutecznie umocować most protetyczny



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Bonding zębów - co to jest, kiedy się go wykonuje, co warto wiedzieć?

Z uwagi na fakt, że mosty protetyczne na zęby są trwałą odbudową braków zębowych, warto rozważyć możliwość ich wykonania. Stanowią realną alternatywę dla klasycznych protez wyjmowanych, które trudno nazwać komfortowymi w użytkowaniu. Mostek protetyczny na zęby zlikwiduje problemy wynikające z braku jednego lub kilku zębów, o ile obok luki są zęby własne pacjenta lub mogą być wstawione implanty dla filarów do mostu.

Ile kosztuje most protetyczny na zęby?

Koszt mostu protetycznego na zęby może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak materiał z jakiego jest wykonany, liczba zębów wymagających zastąpienia, a także lokalizacja i renoma gabinetu dentystycznego. Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak porcelana, ceramika, metal, czy połączenia metalu z ceramiką, co również wpływa na cenę. Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę, ilustrującą potencjalne koszty mostów protetycznych w zależności od materiału:

oniżej znajduje się przykładowa tabelka z przedziałami cenowymi, które mogą być reprezentatywne dla różnych typów mostów protetycznych:

Rodzaj Mostu ProtetycznegoPrzybliżony Zakres Cenowy
Metalowy2 500 – 3 500 zł
Porcelanowy4 500 – 6 500 zł
Metalowo-porcelanowy3 000 – 5 000 zł

Należy podkreślić, że te kwoty są przybliżone i mogą ulec zmianie. Ostateczna cena zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, złożoności przypadku oraz dodatkowych procedur, które mogą być wymagane w ramach leczenia protetycznego. Zawsze zaleca się konsultację z dentystą w celu uzyskania dokładnej wyceny.

Jak wygląda mostek na zębach? 

Mosty protetyczne, zwane powszechnie mostkami, to uzupełnienia protetyczne, które stosuje się, kiedy pacjentowi brakuje kilku własnych zębów. Często pojawiają się obawy, jak wygląda taka konstrukcja. Wizualnie mostek wygląda poprostu jak kilka koron, które sąsiadują ze sobą. 

Nowoczesna stomatologia pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego i estetycznego efektu, dlatego nie należy się martwić. Mosty protetyczne nie odznaczają się w jamie ustnej i na pewno nie przyciągają wzorku postronnych osób. Komponenty, z których zostały wykonane są bardzo dobrej jakości, co wpływa nie tylko na trwałość, ale także na estetykę ich wykonania i użytkowania. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Jak długo trzeba przyzwyczajać się do mostu protetycznego? 

Uzupełnienia protetyczne są niezbędne nie tylko do zachowania estetyki uśmiechu, ale także do utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Ubytki w uzębieniu mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie a mosty protetyczne są jednym z najczęściej wybieranych uzupełnień. 

Czy przyzwyczajenie się do mostu protetycznego jest trudnym procesem? Zazwyczaj nie. Warto jednak mieć świadomość, że chociaż uzupełnienia protetyczne są wykonywane indywidualnie na bazie odcisków pobieranych od pacjenta, na samym początku mogą sprawiać pewien dyskomfort. Wynika on z reakcji układu nerwowego, który natychmiast daje znać do mózgu, że w jamie ustnej pojawiło się ciało obce. Po jakimś czasie następuje adaptacja, czyli pacjent po prostu przyzwyczaja się do nowego obiektu. 

Supradent Poleca:  Retainer - aparat retencyjny - Jak działa ?

Adaptacja do mostów protetycznych wymaga cierpliwości. Ważne jest to, aby się nie zniechęcać i wykazać się cierpliwością. Z czasem noszenie mostu protetycznego stanie się całkowicie niewyczuwalne. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z prowadzącym leczenie stomatologiem. 

Most porcelanowy – jak dbać o higienę? 

Uzupełnienia protetyczne nie bolą. Nie tworzą się na nich także ubytki wywołane próchnicą. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że nie wymagają one pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – higiena uzupełnień protetycznych jest niezwykle ważna. 

Most porcelanowy może wymagać nieco delikatniejszej pasty do zębów niż te, które spotykamy na co dzień w drogeriach. Zasady jego mycia są jednak takie same jak w przypadku naturalnych zębów – należy robić to przynajmniej dwa razy dziennie, szczotkując przez trzy minuty. Najlepiej sprawdzi się szczoteczka o średniotwardych włóknach. 

W przypadku mostów protetycznych bardzo ważne jest czyszczenie powierzchni międzyzębowych. Przyda się do tego specjalna nić dentystyczna. Coraz popularniejsze są także irygatory, które pozwalają na zachowanie maksymalnej higieny przestrzeni międzyzębowych. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Warto pamiętać, że posiadając mostek protetyczny powinniśmy przynajmniej raz na pół roku odwiedzać gabinet dentystyczny w celu profesjonalnej higienizacji i usuwania kamienia nazębnego. To najlepszy sposób na utrzymanie mostku w dobrej kondycji i tym samym na jego jak najdłuższe funkcjonowanie w dobrej kondycji. 

Autor: Zespół Kliniki Supradent wraz z redakcją serwisu estetico.pl

Polecamy: