Jak szybko po wyrwaniu zęba można wszczepić implant?

24 October 2020

implanty dentystyczne zębów

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Jedynie kilka procent naszych rodaków posiada zęby całkowicie wolne od próchnicy. Coraz więcej dorosłych osób ma także problemy z brakami w uzębieniu. Chociaż pojedyncze ubytki bywają ignorowane, warto zdawać sobie sprawę z tego, że mogą one mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podpowiadamy, dlaczego jak szybko po wyrwaniu zęba można wszczepić implanty i dlaczego nie warto z tym czekać. 

Kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna? 

Jeszcze na początku wieku ekstrakcja zęba była dla wielu stomatologów i bardzo dużej ilości Polaków najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się bólu i próchnicy. Na szczęście obecnie medycyna oferuje nam zaawansowane metody leczenia nawet bardzo zepsutych zębów. Tym samym ich wyrwanie stało się ostatecznością, wykonywaną wyłącznie w momencie, kiedy leczenie zębów jest już niemożliwe. Zdarza się to szczególnie w sytuacjach zaawansowanej choroby próchniczej, kiedy ząb nie wykazuje już żadnych śladów żywotności. Podobnie dzieje się także w zaawansowanej paradontozie lub w konsekwencji silnych urazów.  

Dlaczego ubytki w uzębieniu są niekorzystne dla naszego zdrowia? 

Większość z nas traktuje wyrwanie zęba jako nieprzyjemny zabieg, który trzeba przeżyć, wytrzymać kilka dni dyskomfortu a po zagojeniu się rany zapomnieć. Nic bardziej mylnego. Nawet pojedyncze ubytki w uzębieniu mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. 

Po utracie jednego zęba, sąsiednie zaczynają stopniowo przesuwać się w kierunku powstałej luki. W konsekwencji może doprowadzić to do rozchwiania pozostałych zębów a tym samym do powstania różnego rodzaju wad zgryzu. Bardzo dużym zagrożeniem jest także perspektywa zaniku kości. Brak obciążenia przez naturalny ząb sprawia, że zaczyna ona powoli zanikać. Problemem związanym z brakiem całości uzębienia jest także utrudnienie spożywania niektórych produktów spożywczych. Nie można także nie wspomnieć o negatywnych konsekwencjach wybrakowanego uśmiechu, które mogą rzutować na komfort naszego życia i pewność siebie.

Właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wstawienie zęba po wyrwaniu. Implantologia w klinice Supradent Warszawa gwarantuje profesjonalne i skuteczne wypełnienie luk w uzębieniu. 

Jak szybko po wyrwaniu zęba można wszczepić implant?

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że wyrwanie zęba i wstawienie nowego to nierozerwalny proces, pomiędzy którym nie powinno minąć zbyt dużo czasu. Wynika to ze stopniowej degradacji i zanikania kości w miejscu ubytku zębowego. W takim wypadku wszczepienie implantu po wyrwaniu może być utrudnione. Następuje wówczas konieczność dodatkowego zabiegu odtworzenia kości, który jest nie tylko nieprzyjemny i długotrwały, ale także kosztowny. 

Jaki jest więc optymalny okres pomiędzy wyrwaniem zęba a wstawieniem implantu? Zakłada się, że najlepszy moment na wstawienie nowego zęba przypada w okresie od ośmiu do dwunastu tygodni po ekstrakcji. W tym okresie nie następuje jeszcze zanik kości a implant powoduje jej szybszą regenerację i odpowiednie zagęszczenie. Warto zdawać sobie sprawę, że tempo zanikania kości, podobnie jak rozchwiania pozostałych zębów jest bardzo indywidualne i nie da się przewidzieć kiedy dokładnie będzie za późno w przypadku konkretnego pacjenta. Wszyscy eksperci zgadzają się jednak w tym, aby nie czekać ze wszczepianiem implantów, ponieważ im wcześniej o to zadbamy, tym mniejsze będą ewentualne przykre konsekwencje dla naszego uśmiechu i zdrowia