implanty zębowe
Implanty zębowe to coraz bardziej powszechny i niezawodny sposób na przywrócenie nieskazitelnego uśmiechu. Rozliczne zalety wszczepiania implantów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu zabieg. Są one bardzo trwałe i mogą służyć nam przez całe życie. Warunkiem jest jednak odpowiednia ich pielęgnacja. Dowiedz się jak dbać o implanty zębowe.

Jak dbać o implanty tuż po zabiegu?

Pielęgnacje implantów zębowych należy rozpocząć już bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Bardzo istotne jest to, aby okolica naszego nowego zęba pozostała, w miarę możliwości, jak najbardziej sterylna. Jest to ważne, ponieważ powstała w trakcie zabiegu rana to miejsce, w które bardzo łatwo mogą dostać się szkodliwe bakterie. Dodatkowym problemem może być osad zbierający się na założonych przez lekarza szwach. 

Po zejściu z fotela w gabinecie musimy dokładnie stosować się do zaleceń implantologa. Przez pierwsze dwie godziny nie należy spożywać żadnych posiłków ani pić żadnych płynów. Po upływie tego czasu możemy napić się chłodnej wody, unikajmy jednak kawy, herbaty czy napojów gazowanych. W pierwszej dobie po zabiegu nie zaleca się płukania ust ani szczotkowania okolicy wszczepionego implantu. Przez tydzień szczotkowanie jamy ustnej powinno odbywać się przy pomocy bardzo miękkiej szczoteczki. Jest to konieczne, aby nie podrażniać tkanki w okolicach implantu. Warto stosować także środki higieny o zwiększonej bakteriostatyczności.

Sprawdź: Implanty Warszawa – klinika Supradent📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Jak czyścić implanty zębowe?

Higiena po wszczepieniu implantów jest sprawą absolutnie kluczową. Wiele osób jednak zastanawia się, czy syntetyczne zęby powinno się pielęgnować taką samą metodą jak te naturalne. Głównym celem tradycyjnego mycia zębów jest pozbywanie się resztek pokarmów, które w wyniku działania bakterii mogą prowadzić do rozwoju choroby próchniczej. Odpowiednią higieną zabezpieczamy zęby przed demineralizacją tkanek twardych. Jak to jednak jest z implantami stomatologicznymi, które nie są podatne na próchnicę, nie mogą być nadwrażliwe na ciepłe lub zimne pokarmy a co istotne – nie są unerwione, więc nie bolą? Tutaj również nie należy zapominać o odpowiednim czyszczeniu. Brak higieny może bowiem doprowadzić do stanu zapalnego tkanek wokół implantu. Problem ten ma specjalną nazwę – periimplantitis i może doprowadzić do zaburzenia procesu osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością.

Supradent Poleca:  Nieświeży oddech - przyczyny i leczenie

Jak dbać o implanty zębów na co dzień?

Normalny tryb higieny jamy ustnej zazwyczaj może być wprowadzony już po tygodniu od zabiegu. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w przypadku naturalnych zębów, mycie należy stosować przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej po spożyciu śniadania i kolacji. Specjaliści rekomendują jednak mycie zębów (w tym także implantów) po każdym posiłku. Bardzo istotne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, którego dokonujemy za pomocą nici dentystycznej lub irygatora. Zaleca się także stosowanie płynu do płukania ust. Na rynku znajdują się także specjalne preparaty, które przeznaczone są specjalnie do miejsc implantowanych. Ich stosowanie należy włączyć jednak dopiero po dołączeniu do implantu korony. Podstawą codziennej pielęgnacji implantów zębowych jest jednak miękka szczoteczka, pasta bakteriobójcza oraz nici dentystyczne lub delikatne wodne irygatory.