Krzywe zęby - jakie są przyczyny? Jak możemy leczyć?

13 June 2019

krzywe zęby

Estetyka uśmiechu jest bardzo ważna dla ogólnego wizerunku człowieka. Jeśli się nie uśmiechamy, na przykład dlatego, że mamy kompleks krzywych zębów, jesteśmy odbierani jako wiecznie niezadowoleni i sceptyczni do wszystkiego wokół. Dla poprawy własnego samopoczucia i wyglądu oraz wzmocnienia pozytywnego wizerunku warto zainwestować w swoje uzębienie. Sprawdź, dlaczego zęby się krzywią i jakie są możliwości ich leczenia!

Stłoczone zęby

Stomatolodzy również i w naszym gabinecie Supradent określają krzywe zęby jako stłoczone. Zarówno takie zjawisko, jak i często występujące u pacjentów wady zgryzu powodujące nieprawidłowe ułożenie zębów, może mieć wiele przyczyn. Stłoczenia zębów powodują, że poszczególne zęby zachodzą na siebie i uniemożliwiają dokładne oczyszczanie ich powierzchni z resztek jedzenia, płytki nazębnej, dlatego szybciej pojawia się na nich próchnica.

Zbyt ściśnięte zęby mogą też powodować rozwój paradontozy, czyli choroby, która w swojej pierwszej fazie rozwija się niemal niedostrzegalnie, od zapalenia dziąseł. Zaleczony stan zapalny zatrzymuje jej postęp, ale jeśli zostanie zintegrowany, to zapalenie przenosi się z dziąsła na przylegającą do niego kość, przez co następuje zapalenie przyzębia.

Bardzo krzywe zęby, dziąsła nachodzące na zęby i nieprawidłowe ułożenie zębów kwalifikuje się do pojęcia wad i nieprawidłowości zgryzu. Wyjaśniając, wada zgryzu jest nieprawidłowością w budowie szczęk, zaburzającą czynność jamy ustnej. Stłoczenie zębów to natomiast sytuacja, w której w szczęce nie ma wystarczająco miejsca na zęby, dlatego wyrastają one poobracane, w niewłaściwych miejscach lub pod niewłaściwym kątem.

Skąd się biorą krzywe zęby?

Najczęściej zauważamy, że krzywe zęby są wynikiem czynników środowiskowych i genetycznych występujących u pacjentów. Właściwie zęby mogą mieć niewłaściwe ułożenie z wielu powodów. Stomatolodzy wyróżniają stłoczenia zębów pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich występują głównie w dzieciństwie, natomiast stłoczone zęby wtórne występują u dorosłych.

Stłoczenia pierwotne są wynikiem wymiany zębów mlecznych na stałe. Przyczyną problemu jest zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, przez co zęby stałe nie mają wystarczająco miejsca, by wyrżnąć się w prawidłowym, anatomicznym miejscu. Wszystko dlatego, że zęby sąsiednie przesuwają się samoistnie w wolną lukę, po zębie mlecznym, który wypadł.

Z drugiej strony identyfikujemy również stłoczenia zębów pierwotne, jeśli u małych pacjentów nie są usuwane zęby mleczne, a już najwyższa na to pora, ponieważ ząb jest zepsuty i rusza się. Ząb stały w takim przypadku nie może wyrżnąć się w odpowiednim miejscu, dlatego pojawia się obok zęba mlecznego.

Inaczej wyglądają przyczyny powstawania stłoczeń wtórnych. W tym przypadku mogą występować bardzo krzywe zęby u dorosłych. Najczęściej stłoczenia są wynikiem pojawienia się zębów mądrości – Ósemek, które napierają na pozostałe zęby w łuku, aby zrobić dla siebie miejsce. Powodują stłoczenia i krzywienie pozostałych zębów. Mogą powodować ubytki erozyjne, cysty i stany zapalne kości.

Powodem stłuczenia wtórnego może być utrata zęba lub zębów. Jeśli w uzębieniu powstają luki, ząb z łuku przeciwnego zaczyna wysuwać się poza płaszczyznę zgryzu oraz migrować w stronę pustej luki. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej uzupełnić lukę, np. implantem. Krzywe zęby mogą występować zarówno na dole, jak i na górze. Na szczęście możliwe jest ich wyprostowanie. W jaki sposób?

Jak wyprostować zęby?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, już od wczesnego dzieciństwa i stosowanie się do zaleceń ekspertów, pozwoli ustrzec się stłoczenia zębów w przyszłości. Jednak jeśli stłoczenia rozpoznawane są u pacjentów dorosłych, także można podjąć skuteczne leczenie, choć będzie ono trwało dłużej niż u młodszych pacjentów. Ułożenie zębów można skorygować przy zastosowaniu aparatów ortodontycznych. W naszym gabinecie ortodontycznym SUPRADENT lekarz oceni wadę zgryzu i stopień skrzywienia zębów, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Możliwe jest usunięcie stłoczenia zębów z wykorzystaniem klasycznych aparatów metalowych lub z zastosowaniem aparatów przezroczystych, a nawet lingwalnych, które zakładamy od wewnętrznej strony zębów.

Dlaczego warto wyprostować zęby?

W przypadku pacjentów mających stłoczenie zębów, leczenie być może nie jest obowiązkowe, ale na pewno wskazane. Jako stomatolodzy z doświadczeniem pragniemy podkreślić, że prawidłowy zgryz i proste zęby są nie tylko kwestią estetyczną, ale jest to ważne dla zdrowia zębów. Ustawione pod odpowiednim kątem zęby wywierają odpowiedni nacisk na kości szczęki i żuchwy. Muszą być ułożone odpowiednio, ponieważ zapewnia to prawidłowe przeżuwanie pokarmów, a same zęby nie są nadmiernie eksploatowane. Jeśli pozostawiamy stłoczenia zębów i nie leczymy ich, może to powodować szybsze psucie się zębów z powodu niemożności dobrego ich wyszczotkowania, ścieranie się, a nawet problemy z dziąsłami czy kłopoty trawienne. 

AutorZespół Kliniki Supradent wraz z redakcją serwisu poprostuzdrowo.pl