krzywe zęby

Krzywe zęby – przyczyny i leczenie

Estetyka uśmiechu jest bardzo ważna dla ogólnego wizerunku człowieka. Jeśli się nie uśmiechamy, na przykład dlatego, że mamy kompleks krzywych zębów, jesteśmy odbierani jako wiecznie niezadowoleni i sceptyczni do wszystkiego wokół. Dla poprawy własnego samopoczucia i wyglądu oraz wzmocnienia pozytywnego wizerunku warto zainwestować w swoje uzębienie. Sprawdź, dlaczego zęby się krzywią i jakie są możliwości ich leczenia!

Krzywe zęby – co to znaczy? 

Krzywe zęby to bardzo szeroki problem, który dotyczy bardzo wielu osób w różnym wieku i z różnym bagażem. Najczęściej źródłem takich problemów są czynniki genetyczne – na przykład zbyt mała ilość miejsca w łukach zębowych. W niektórych przypadkach wady zgryzu są jednak nabyte i wynikają z takich przyczyn jak wczesne wypadnięcie mleczaków, urazy mechaniczne, czy nieprawidłowe nawyki, takie jak ssanie kciuka, czy obgryzanie paznokci. W przypadku osób dorosłych zęby często przekrzywiają się w wyniku wyrastających ósemek.

Krzywe zęby mogą objawiać się w formie bardzo różnych wad zgryzu. Leczeniem ich zajmuje się ortodoncja, najczęściej za pomocą różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, dobranych do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Krzywe zęby – stłoczone zęby

Stomatolodzy również i w naszym gabinecie Supradent określają krzywe zęby jako stłoczone. Zarówno takie zjawisko, jak i często występujące u pacjentów wady zgryzu powodujące nieprawidłowe ułożenie zębów, może mieć wiele przyczyn. Stłoczenia zębów powodują, że poszczególne zęby zachodzą na siebie i uniemożliwiają dokładne oczyszczanie ich powierzchni z resztek jedzenia, płytki nazębnej, dlatego szybciej pojawia się na nich próchnica.

Zbyt ściśnięte zęby mogą też powodować rozwój paradontozy, czyli choroby, która w swojej pierwszej fazie rozwija się niemal niedostrzegalnie, od zapalenia dziąseł. Zaleczony stan zapalny zatrzymuje jej postęp, ale jeśli zostanie zintegrowany, to zapalenie przenosi się z dziąsła na przylegającą do niego kość, przez co następuje zapalenie przyzębia.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  13.03 i 14.03.2020 klinika nieczynna

Bardzo krzywe zęby, dziąsła nachodzące na zęby i nieprawidłowe ułożenie zębów kwalifikuje się do pojęcia wad i nieprawidłowości zgryzu. Wyjaśniając, wada zgryzu jest nieprawidłowością w budowie szczęk, zaburzającą czynność jamy ustnej. Stłoczenie zębów to natomiast sytuacja, w której w szczęce nie ma wystarczająco miejsca na zęby, dlatego wyrastają one poobracane, w niewłaściwych miejscach lub pod niewłaściwym kątem.

Krzywe zęby – przyczyny

Najczęściej zauważamy, że krzywe zęby są wynikiem czynników środowiskowych i genetycznych występujących u pacjentów. Właściwie zęby mogą mieć niewłaściwe ułożenie z wielu powodów. Stomatolodzy wyróżniają stłoczenia zębów pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich występują głównie w dzieciństwie, natomiast stłoczone zęby wtórne występują u dorosłych.

Stłoczenia pierwotne są wynikiem wymiany zębów mlecznych na stałe. Przyczyną problemu jest zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, przez co zęby stałe nie mają wystarczająco miejsca, by wyrżnąć się w prawidłowym, anatomicznym miejscu. Wszystko dlatego, że zęby sąsiednie przesuwają się samoistnie w wolną lukę, po zębie mlecznym, który wypadł.

Z drugiej strony identyfikujemy również stłoczenia zębów pierwotne, jeśli u małych pacjentów nie są usuwane zęby mleczne, a już najwyższa na to pora, ponieważ ząb jest zepsuty i rusza się. Ząb stały w takim przypadku nie może wyrżnąć się w odpowiednim miejscu, dlatego pojawia się obok zęba mlecznego.

Inaczej wyglądają przyczyny powstawania stłoczeń wtórnych. W tym przypadku mogą występować bardzo krzywe zęby u dorosłych. Najczęściej stłoczenia są wynikiem pojawienia się zębów mądrości – Ósemek, które napierają na pozostałe zęby w łuku, aby zrobić dla siebie miejsce. Powodują stłoczenia i krzywienie pozostałych zębów. Mogą powodować ubytki erozyjne, cysty i stany zapalne kości.

Powodem stłuczenia wtórnego może być utrata zęba lub zębów. Jeśli w uzębieniu powstają luki, ząb z łuku przeciwnego zaczyna wysuwać się poza płaszczyznę zgryzu oraz migrować w stronę pustej luki. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej uzupełnić lukę, np. implantem. Krzywe zęby mogą występować zarówno na dole, jak i na górze. Na szczęście możliwe jest ich wyprostowanie. W jaki sposób?📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Prawidłowa higiena jamy ustnej - Na czym polega?

Krzywe zęby – jak wyprostować?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, już od wczesnego dzieciństwa i stosowanie się do zaleceń ekspertów, pozwoli ustrzec się stłoczenia zębów w przyszłości. Jednak jeśli stłoczenia rozpoznawane są u pacjentów dorosłych, także można podjąć skuteczne leczenie, choć będzie ono trwało dłużej niż u młodszych pacjentów. Ułożenie zębów można skorygować przy zastosowaniu aparatów ortodontycznych. W naszym gabinecie ortodontycznym SUPRADENT lekarz oceni wadę zgryzu i stopień skrzywienia zębów, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Możliwe jest usunięcie stłoczenia zębów z wykorzystaniem klasycznych aparatów metalowych lub z zastosowaniem aparatów przezroczystych, a nawet lingwalnych, które zakładamy od wewnętrznej strony zębów.

Dlaczego warto wyprostować krzywe zęby?

W przypadku pacjentów mających stłoczenie zębów, leczenie być może nie jest obowiązkowe, ale na pewno wskazane. Jako stomatolodzy z doświadczeniem pragniemy podkreślić, że prawidłowy zgryz i proste zęby są nie tylko kwestią estetyczną, ale jest to ważne dla zdrowia zębów. Ustawione pod odpowiednim kątem zęby wywierają odpowiedni nacisk na kości szczęki i żuchwy. Muszą być ułożone odpowiednio, ponieważ zapewnia to prawidłowe przeżuwanie pokarmów, a same zęby nie są nadmiernie eksploatowane. Jeśli pozostawiamy stłoczenia zębów i nie leczymy ich, może to powodować szybsze psucie się zębów z powodu niemożności dobrego ich wyszczotkowania, ścieranie się, a nawet problemy z dziąsłami czy kłopoty trawienne. 

Krzywe zęby – dlaczego nie można ich ignorować? 

Wady zgryzu najczęściej kojarzą nam się po prostu z nieestetycznym uśmiechem, który powoduje kompleksy i zaburza pewność siebie. Tymczasem nieleczenie wad zgryzu może mieć konsekwencje znacznie bardziej poważne niż strach przed szerokim uśmiechaniem się. 

Nieleczenie wad zgryzu i krzywe zęby to o wiele większa podatność na próchnicę. Wynika to z faktu, że nieprawidłowo rozstawione zęby są trudne do dokładnego doczyszczenia. Na domiar złego bardzo często bywają one pierwszym ogniwem w łańcuchu ogólnoustrojowych problemów zdrowotnych. Bardzo często nieprawidłowy zgryz uniemożliwia dokładne przeżuwanie pokarmów, co z kolei ma wpływ na nieprawidłowe trawienie. 

Supradent Poleca:  Wizyty w Klinice Supradent

Podsumowując, nieleczenie krzywych zębów może powodować:

  • kompleksy
  • problemy społeczne
  • gorszy nastrój
  • przygryzanie warg i policzków
  • problemy z przeżuwaniem
  • problemy z pracą układu pokarmowego
  • problemy neurologiczne
  • wady wymowy
  • nieprawidłowy owal twarzy

Warto więc jak najszybciej zgłosić się na leczenie do ortodonty. Obecnie poziom technologii i medycyny pozwala na skuteczne korygowanie nawet bardzo dużych wad. Na leczenie ortodontyczne można zgłosić się także w wieku dorosłym, dlatego ograniczenia wiekowe są jedynie mitem, którego należy się pozbyć. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


AutorZespół Kliniki Supradent 

Polecamy: