kobieta uśmiecha się i pokazuje kolorowe ligatury ortodontyczne na aparacie

Jak będzie wyglądało leczenie ortodontyczne i samo założenie aparatu na zęby? – to pytanie, które prawdopodobnie nurtuje wiele osób planujących korektę zgryzu. Czy to zadanie dla ciebie? Czy zastanawiasz się nad tym jak dokładnie przebiega ten proces? Zapraszam do lektury tego artykułu, który szczegółowo rozwieje twoje wątpliwości na ten temat.

Jak wygląda leczenie aparatem na zęby?

Leczenie aparatem ortodontycznym to zazwyczaj długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania. Początkowy etap to wizyta konsultacyjna u ortodonty, podczas której dokonuje on oceny stanu twojego zgryzu. W oparciu o tę ocenę, specjalista decyduje o potrzebie leczenia aparatem oraz wybiera najodpowiedniejszy typ aparatu. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak zdjęcia rentgenowskie, aby dokładnie zdiagnozować problem i zaplanować odpowiednie leczenie.

Jak wygląda proces zakładania aparatu?

Zakładanie aparatu to kolejny krok w leczeniu. Proces ten składa się z kilku etapów. Najpierw stomatolog przygotowuje zęby, czyści je i suszy. Następnie na powierzchnię zębów nakładany jest specjalny klej, który umożliwia przytwierdzenie do nich elementów aparatu. Po przytwierdzeniu tych elementów, dentysta przewleka przez nie drut – główny element aktywny aparatu. Cały proces jest bezbolesny, choć niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort.

Supradent Poleca:  Jakie są objawy uczulenia na aparat ortodontyczny?

Leczenie aparatem ortodontycznym krok po kroku

Po założeniu aparatu rozpoczyna się właściwe leczenie. Początkowo, możesz odczuwać pewien dyskomfort, a nawet ból. Jest to normalne, ponieważ zęby potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do obecności aparatu. W miarę jak zęby zaczynają się przemieszczać, te dolegliwości powinny ustępować. Ważne jest, aby regularnie przestrzegać zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej, a także dietą, aby uniknąć potencjalnych problemów.

kobieta z uśmiechem podczas leczenia ortodontycznego aparatem metalowym

Jak szybko prostują się zęby w aparacie?

Tempo, w jakim zęby prostują się podczas leczenia aparatem, jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i stopnia nieprawidłowości zgryzu. Generalnie, zęby zaczynają się przemieszczać od kilku tygodni do kilku miesięcy po założeniu aparatu. Cały proces prostowania zębów może trwać od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Dlaczego muszę regularnie przychodzić na wizyty kontrolne?

Regularne wizyty kontrolne są niezbędne podczas leczenia aparatem, ponieważ pozwalają one na monitorowanie postępów leczenia. W trakcie tych wizyt ortodonty może dokonywać regulacji aparatu, dzięki czemu jest on coraz bardziej efektywny. Ponadto, regularne wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie i rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z noszeniem aparatu.

Leczenie aparatem na zęby – pytania pacjentów Supradent

Poniżej opracowaliśmy najczęściej zadawane pytania naszych pacjentów, podczas pierwszych wizyt dotyczących założenia aparatu ortodontycznego. Opracowaliśmy te pytania razem z zespołem naszych ortodontów, aby pomóc Państwo w podjęciu decyzji i aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy leczenie aparatem ortodontycznym jest bolesne?

Na początku leczenia mogą wystąpić pewne dolegliwości związane z naciskiem, jaki aparat wywiera na zęby. Nie jest to jednak intensywny ból, a raczej dyskomfort, który powinien ustąpić po kilku dniach.

Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Czas leczenia jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i stopień nieprawidłowości zgryzu oraz aparat ortodontyczny na który się zdecydowaliśmy. Może to trwać od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Supradent Poleca:  Czy implanty zębów są bezpieczne dla zdrowia?

Czy noszenie aparatu wymaga specjalnej diety?

Tak, istnieją pewne ograniczenia żywieniowe, które powinieneś przestrzegać podczas noszenia aparatu. Powinieneś unikać twardych, klejących się i bardzo kwaśnych pokarmów, które mogą uszkodzić aparat lub zwiększyć ryzyko próchnicy.

Czy mogę samodzielnie regulować aparat?

Nie. Regulacji aparatu powinien dokonywać wyłącznie specjalista. Niewłaściwe manipulacje mogą prowadzić do uszkodzeń aparatu lub nawet pogorszenia stanu zgryzu.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Czy muszę nosić aparat cały czas?

Większość aparatu musi być noszona na stałe, ale są też aparaty wyjmowane, które można zdjąć na czas jedzenia czy mycia zębów (np. system Invisalign oraz Clear Aligner). Wybór rodzaju aparatu zależy od diagnozy ortodonty.

Czy po zakończeniu leczenia efekty są trwałe?

Efekty leczenia aparatem są trwałe, ale wymagają utrzymania. Po zdjęciu aparatu często stosuje się retencję, czyli specjalne aparaty lub druty utrzymujące zęby w prawidłowym położeniu.

Umów się na pierwszą wizytę konsultacyjną z ortodontą w Warszawie

Jeśli masz więcej pytań na temat leczenia aparatem ortodontycznym, skontaktuj się z nami. W naszych gabinetach ortodontycznych w Warszawie, czekają na ciebie doświadczeni specjaliści, którzy z chęcią rozwieją twoje wątpliwości i zapewnią profesjonalną opiekę na każdym etapie leczenia. Czekamy na ciebie!

Polecamy:
Supradent Poleca:  Suchy zębodół - czym jest, jak wygląda, jak się leczy?