kobieta przed lustrem patrzy na proste spiłowane zęby

Piłowanie zębów – zmiana kształtu zębów

Wyrównanie zębów, korygowanie i konturowanie ich kształtów pozwala na poprawę estetyki uzębienia. Dokonuje się takich zabiegów z zastosowaniem piłowania zębów. Dentyści zalecają piłowanie u osób z ukruszonymi, pękniętymi lub nierównymi zębami. Jest to zabieg zaliczany do zakresu stomatologii estetycznej.

Zabieg piłowania zębów wykonuje się w celu nadania im odpowiedniego kształtu, a niekoniecznie ze względów zdrowotnych. Wyrównanie zębów za pomocą piłowania wykonuje się niezmiernie rzadko. Polega to na przypiłowaniu szkliwa zębów. Piłowanie zębów nosi nazwę konturingu i polega na spiłowaniu zdrowych zębów przy użyciu wierteł, gumek i krążków ściernych stomatologicznych.

Warto podkreślić, że konturing, tj. piłowanie zębów jest procesem inwazyjnym, który mocno ingeruje w strukturę zębów pacjenta. To zabieg, który wiąże się z naruszeniem szkliwa zębów, przez co mogą one stać się bardziej podatne na próchnicę. Pomimo zastosowania znieczulenia miejscowego, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, zwłaszcza w kilka godzin po piłowaniu. Zaletą konturingu jest to, że można go wykonać nawet podczas pojedynczej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Po wyrównaniu zębów poprzez piłowanie, stosowane jest polerowanie ich powierzchni.

Co to jest piłowanie zębów? 

Piłowanie zębów (stripping) to prosty zabieg, który zazwyczaj odbywa się bez podawania znieczulenia, ponieważ z reguły jest bezbolesny. Głównym celem strippingu jest redukcja szkliwa zębów na powierzchniach stycznych, czyli dokładnie tam, gdzie sąsiadują one z innymi zębami. 

Piłowanie zębów to metoda bardzo znana i wykonywana od wielu dziesiątek lat. Właśnie dlatego jest ona bardzo bezpieczna. Istnieją bardzo wyraźnie zaznaczone granice tego jak daleko może posunąć się redukcja. W przypadku każdego zęba przebiegają one gdzie indziej Niedopuszczalne jest jakiekolwiek uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. Bardzo często piłowanie zębów jest jednym z pierwszych etapów leczenia ortodontycznego.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Licówki - Czym są? Jak wygląda leczenie - cena licówek

Stripping to zabieg, który pozwala na zadbanie o estetyczny wygląd uśmiechu. Często stosowany jest na początku leczenia ortodontycznego i pomaga zwalczyć niewielkie stopnie stłoczenia zębów, jeżeli oczywiście nie występuje inna wada zgryzu.

Wskazania do wyrównywania zębów

Medycyna estetyczna oferuje nam wiele zabiegów, których celem jest poprawa naszego wyglądu. Są to także zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, np. wyrównywanie zębów poprzez piłowanie. Wskazaniem do piłowania są najczęściej względy estetyczne, czyli niezadowolenie z obecnego wyglądu i kształtu naturalnych zębów. Jednocześnie wskazaniem do piłowania zębów może być planowane założenie mostów protetycznych adhezyjnych, stosowanych między innymi wówczas, gdy w jamie ustnej pacjenta brakuje co najmniej kilka zębów.

Przeciwwskazania do zabiegu piłowania zębów

Stomatolog na pewno odradzi wykonanie piłowania zębów, jeśli naturalne zęby są szpiczaste i rosną nierównomiernie. Znacznie lepsze efekty estetyczne, przy mniej inwazyjnym zabiegu uzyskać można wówczas stosując licówki lub koronki, pozwalające nadać zębom odpowiedni, pożądany kształt i wygląd. Koronki są nakładane na zęby w podobnym trybie, jak przy odbudowie korony po leczeniu zębów.

Efekty uboczne piłowania zębów

Dzięki konturingowi, czyli piłowaniu zębów można uzyskać pożądany efekt estetyczny, ale część pacjentów płaci za to wysoką cenę. Po zabiegu może dojść do uszkodzenia szkliwa w takim stopniu, że zęby staną się wysoce wrażliwe na bodźce termiczne, głównie ciepło i zimno.

Należy przy tym podkreślić, że piłowanie zębów nie uszkadza ich struktury, a jedynie szkliwo podlega spiłowaniu. Jeśli pacjent chce wykonać zabieg, powinien zwrócić się o pomoc i konsultację do renomowanej kliniki stomatologicznej, gdzie specjalista orzeknie, czy w ogóle będzie można to zrobić w ramach stomatologii estetycznej.

Stripping w ortodoncji

Piłowanie zębów jest jedną z metod często wykorzystywanych w ortodoncji. Stripping pozwala uzyskać dodatkowe miejsce w łukach zębowych. W dolnym łuku można uzyskać około dziewięciu milimetrów, natomiast w górnym ponad dziesięć. W przypadku relatywnie niewielkich wad zgryzu taki zabieg może zapobiec konieczności ekstrakcji zębów przed założeniem stałego aparatu. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Wizyta kontrolna u dentysty - jak często?

Zabieg piłowania zębów nie przyczynia się do ich osłabienia – wręcz przeciwnie, po jego zastosowaniu szkliwo ulega wzmocnieniu. 

W nowoczesnej ortodoncji stripping stosowany jest bardzo często. Wynika to przede wszystkim z tego, że wpływa on pozytywnie na estetyczne wyniki leczenia. W niektórych przypadkach może także ograniczyć ryzyko ekstrakcji zębów, która czasami jest niezbędne przed nałożeniem aparatu stałego. Dodatkowo stripping może wzmacniać trwałość efektów kuracji ortodontycznej. 

Jak przebiega piłowanie zębów?

Stripping to zabieg, który zazwyczaj nie jest poprzedzony podaniem znieczulenia. Wykonuje się go w gabinecie stomatologicznym a on sam nie sprawia pacjentowi bólu. Do piłowania zębów lekarz potrzebuje specjalistycznych narzędzi. Najczęściej jest to pasem z nasypem ściernym, czyli tak zwany pilniczek. Czasami korzysta się także z piłek do strippingu i wierteł o bardzo cienkiej średnicy.

Z pomocą specjalnych narzędzi lekarz usuwa niewielką ilość szkliwa z miejsc, w których zęby stykają się ze sobą. Redukcja jest naprawdę niewielka. W przypadku jednej powierzchni styczne może wynosić od 0,1 do 0,3 milimetra. 

Warto przygotować się na to, że piłowanie zębów bardzo rzadko odbywa się na jednej wizycie. W racie konieczności rozkłada się ten proces na kilka kolejnych wizyt kontrolnych. Sam zabieg piłowania zębów nie jest długi – trwa od dziesięciu do dwudziestu minut.  

Zabieg strippingu zazwyczaj jest niebolesny, może jednak sprawiać pacjentowi dyskomfort, dlatego w razie konieczności nie ma przeszkód przed podaniem znieczulenia miejscowego. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Autor: Zespół kliniki Supradent

Polecamy:
Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny ceramiczny - jak działa, ile kosztuje?