Piłowanie zębów - czy można korygować kształt zębów?

27 January 2019
pacjentka na fotelu stomatologicznymWyrównanie zębów, korygowanie i konturowanie ich kształtów pozwala na poprawę estetyki uzębienia. Dokonuje się takich zabiegów z zastosowaniem piłowania zębów. Dentyści zalecają piłowanie u osób z ukruszonymi, pękniętymi lub nierównymi zębami. Jest to zabieg zaliczany do zakresu stomatologii estetycznej. Zabieg piłowania zębów wykonuje się w celu nadania im odpowiedniego kształtu, a niekoniecznie ze względów zdrowotnych. Wyrównanie zębów za pomocą piłowania wykonuje się niezmiernie rzadko. Polega to na przypiłowaniu szkliwa zębów. Piłowanie zębów nosi nazwę konturingu i polega na spiłowaniu zdrowych zębów przy użyciu wierteł, gumek i krążków ściernych stomatologicznych. Warto podkreślić, że konturing, tj. piłowanie zębów jest procesem inwazyjnym, który mocno ingeruje w strukturę zębów pacjenta. To zabieg, który wiąże się z naruszeniem szkliwa zębów, przez co mogą one stać się bardziej podatne na próchnicę. Pomimo zastosowania znieczulenia miejscowego, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, zwłaszcza w kilka godzin po piłowaniu. Zaletą konturingu jest to, że można go wykonać nawet podczas pojedynczej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Po wyrównaniu zębów poprzez piłowanie, stosowane jest polerowanie ich powierzchni.

Wskazania do wyrównywania zębów

Medycyna estetyczna oferuje nam wiele zabiegów, których celem jest poprawa naszego wyglądu. Są to także zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, np. wyrównywanie zębów poprzez piłowanie. Wskazaniem do piłowania są najczęściej względy estetyczne, czyli niezadowolenie z obecnego wyglądu i kształtu naturalnych zębów. Jednocześnie wskazaniem do piłowania zębów może być planowane założenie mostów protetycznych adhezyjnych, stosowanych między innymi wówczas, gdy w jamie ustnej pacjenta brakuje co najmniej kilka zębów.

Przeciwwskazania do zabiegu piłowania zębów

Stomatolog na pewno odradzi wykonanie piłowania zębów, jeśli naturalne zęby są szpiczaste i rosną nierównomiernie. Znacznie lepsze efekty estetyczne, przy mniej inwazyjnym zabiegu uzyskać można wówczas stosując licówki lub koronki, pozwalające nadać zębom odpowiedni, pożądany kształt i wygląd. Koronki są nakładane na zęby w podobnym trybie, jak przy odbudowie korony po leczeniu zębów.

Efekty uboczne piłowania zębów

Dzięki konturingowi, czyli piłowaniu zębów można uzyskać pożądany efekt estetyczny, ale część pacjentów płaci za to wysoką cenę. Po zabiegu może dojść do uszkodzenia szkliwa w takim stopniu, że zęby staną się wysoce wrażliwe na bodźce termiczne, głównie ciepło i zimno. Należy przy tym podkreślić, że piłowanie zębów nie uszkadza ich struktury, a jedynie szkliwo podlega spiłowaniu. Jeśli pacjent chce wykonać zabieg, powinien zwrócić się o pomoc i konsultację do renomowanej kliniki stomatologicznej, gdzie specjalista orzeknie, czy w ogóle będzie można to zrobić w ramach stomatologii estetycznej.