mężczyzna przed zabiegiem bondingu zębów

Bonding stanowi nieinwazyjną metodę, dzięki której możliwe jest poprawienie wyglądu uzębienia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z zębami ukruszonymi, nierównymi bądź pękniętymi. Na czym dokładnie polega bonding zębów i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym jest bonding zębów?

Estetyczna odbudowa zębów czy modelowanie zębów – pod takimi nazwami występuje bonding, który okazuje się być doskonałą alternatywą dla licówek. Zabieg polega na łączeniu wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba. W tym celu wykorzystuje się żywicę kompozytową, a czasami również cienką warstwę kompozytu. Sam zabieg przypomina nieco uzupełnianie ubytków w zębach, jednak jest niemalże całkowicie bezbolesny. W pierwszej kolejności stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba, tak aby następnie móc na niej pracować. Preparowana część zęba zostaje wytrawiona przez kwas, a w dalszej kolejności jest przepłukiwana.

Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię zostaje nałożona żywica, czyli bond. Materiał utwardza się przy pomocy lampy stomatologicznej. Bonding zębów może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jednak zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Na tego rodzaju rozwiązanie zwykle decydują się pacjenci, którzy mają bardzo wrażliwe zęby oraz dziąsła. Co istotne, bonding może być przeprowadzony wyłącznie na zdrowych zębach, dlatego wcześniej należy uzupełnić powstałe ubytki. Sam zabieg trwa maksymalnie godzinę, często jednak już po 30 minutach pacjent może opuścić gabinet stomatologiczny. 

Sprawdź: Stomatologia estetyczna Warszawa

Wyrównanie zębów – kiedy warto się na nie zdecydować?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się licówki kompozytowe, które pozwalają zlikwidować nieestetyczne przerwy pomiędzy zębami czy ich drobne uszkodzenia. Niemniej jednak założenie licówek wymaga pewnej ingerencji stomatologa w strukturę zębów, dlatego też należą one do zabiegów inwazyjnych. Osoby, które chciałyby przykryć drobne niedoskonałości, powinny zdecydować się na wyrównanie zębów przy pomocy bondingu. Sprawdzi się on w przypadku, gdy mamy do czynienia z diastemą, przerwami pomiędzy kolejnymi zębami, drobnymi pęknięciami zębów czy ich kruszeniem się.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Piaskowanie zębów - co to jest i na czym polega?

Warto mieć na uwadze, że bonding jest w pełni bezpieczny dla zębów, natomiast dobór odpowiedniego koloru wypełnienia sprawia, że dla oka jest ono niewidoczne. Uzyskujemy natomiast pożądany efekt pełnego, estetycznego uśmiechu. Bonding polecany jest osobom, które mają wrażliwe zęby, skłonne do kruszenia się. Zabieg ten nie jest inwazyjny, nie ingeruje więc ani w strukturę zęba, który wypełniamy kompozytem, ani w strukturę zębów sąsiadujących. Co istotne, bonding, w przeciwieństwie do licówek, jest rozwiązaniem bardzo szybkim, bowiem pożądane efekty osiągamy już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dlatego też chętnie decydują się na niego osoby, które chcą w krótkim czasie poprawić swój uśmiech.

Jak wygląda zabieg bondingu zębów?

Zabieg bondingu zębów to procedura stomatologiczna, która polega na przywróceniu estetyki i funkcji zęba poprzez aplikację kompozytowej żywicy. Proces ten jest stosunkowo prosty i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Oto jak wygląda zabieg bondingu:

  1. Dobór koloru: Na początku dentysta dobiera kolor kompozytu, aby jak najlepiej pasował do naturalnego koloru zębów pacjenta.
  2. Przygotowanie zęba: Ząb jest lekko szorstkowany, a następnie pokrywany płynem, który ułatwia przyleganie kompozytu. Ta procedura jest zwykle bezbolesna, więc zazwyczaj nie wymaga znieczulenia.
  3. Nakładanie kompozytu: Następnie dentysta nakłada kompozytową żywicę na powierzchnię zęba. Materiał jest modelowany i kształtowany, aby uzyskać pożądany wygląd i dopasowanie.
  4. Utwardzanie kompozytu: Po nałożeniu kompozytu, jest on utwardzany za pomocą specjalnego światła, które szybko utwardza materiał.
  5. Dopracowanie i polerowanie: Po utwardzeniu, dentysta dopracowuje kształt bondingu, wyrównuje go z pozostałą częścią zęba i poleruje, aby zapewnić gładkość i naturalny wygląd.
  6. Końcowe dopasowanie: Dentysta sprawdza zgryz pacjenta i dokonuje wszelkich potrzebnych korekt, aby upewnić się, że bonding nie zakłóca funkcjonowania zębów.

Zabieg bondingu jest szybki i efektywny, może trwać od 30 do 60 minut na ząb. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu zębów, gdyż umożliwia korygowanie ubytków, pęknięć, przebarwień czy drobnych nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Bonding jest mniej inwazyjny i tańszy niż inne zabiegi estetyczne, jak np. licówki, ale może być mniej trwały.

Supradent Poleca:  Co to jest okluzja, jakie są objawy oraz leczenie?

Jaka jest trwałość zabiegu bondingu?

Wadą modelowania zębów za pomocą bondingu jest nietrwałość tej metody. Już jakiś czas po przeprowadzeniu zabiegu może dochodzić do odbarwień czy uszkodzeń. Dlatego też stomatolodzy sugerują, aby co 4-5 lat ponownie zgłosić się na zabieg. Warto mieć na uwadze, że na trwałość bondingu może mieć również wpływ spożywanie napojów barwiących, na przykład:

  • kawy,
  • herbaty,
  • czerwonego wina.

Co istotne, bonding zębów sam w sobie nie chroni przed rozwojem próchnicy, dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie higieny jamy ustnej na właściwym poziomie.

Bonding zębów – jaka jest cena zabiegu?

Bonding zębów nie jest zabiegiem refundowanym, dlatego też można go przeprowadzić jedynie w gabinetach stomatologicznych działających na zasadach komercyjnych. Jaka jest cena bondingu? Gabinety prywatne wyznaczają cennik usług na podstawie cen materiałów oraz pracy własnej, dlatego też proponowane ceny mogą być różne.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Faktem jest, iż bonding kosztuje mniej, niż na przykład licówki. Zwykle za samo wypełnienie pacjent musi zapłacić około 200-300 zł, chyba że mowa o całkowitym modelowaniu uśmiechu – wtedy ostateczny koszt może wynieść nawet 10 000 zł. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszty związane z wykonaniem zdjęcia RTG – około 100 zł oraz konsultacji stomatologicznej – zwykle wynosi on 200-250 zł. Czasami konsultacje stomatologiczne są bezpłatne, jeśli finalnie zdecydujemy się wykonać zabieg w danej klinice.

Bonding zębów – czy warto?

Decyzję o tym, czy w konkretnym przypadku warto wypełnić niedoskonałości za pomocą bondingu, podejmuje pacjent w porozumieniu z lekarzem stomatologiem. Warto pamiętać, że w ten sposób można korygować głównie drobne niedociągnięcia, natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych problemów konieczne mogą okazać się licówki.

Co ważne, aby bonding zębów mógł zostać przeprowadzony, należy w pierwszej kolejności uzupełnić ubytki, czyli wyleczyć zmiany próchniczne. Tym samym nieco wzrasta cena zabiegu, gdyż musimy jeszcze doliczyć koszt wypełnienia, jakie zostanie założone w danym zębie. Jeśli zależy nam na trwałych efektach, to lepszym rozwiązaniem mogą okazać się licówki, jednak należy pamiętać, że ich założenie wiąże się z większą ingerencją w strukturę zęba. 

Supradent Poleca:  SUPRADENT Liderem w dziedzinie stomatologii estetycznej
Polecamy: