Kobieta trzyma się za lewy policzek z bólu ponieważ ma nadwrażliwość zębów

Kiedy pijesz zimny napój z lodem w upale, albo gorącą, aromatyczną kawę o poranku wcale nie odczuwasz orzeźwienia czy rozkoszy podniebienia, ale walczysz z przenikliwym bólem, który co prawda trwa zwykle kilka sekund, ale skutecznie może zniechęcić do spożywania zimnych i ciepłych pokarmów. Takie objawy są właściwe dla nadwrażliwości zębów. Z czego to wynika? jak wygląda leczenie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, przygotowanego przez naszych ekspertów.

Czym jest nadwrażliwość zęba?

Nadwrażliwe zęby mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie i odebrać całą radość z jedzenia i picia. Objawem nadwrażliwości jest występowanie ostrego, choć zwykle krótkotrwałego bólu przy spożywaniu nie tylko ciepłych i zimnych potraw, ale i kwaśnych lub słodkich. Można odczuwać wrażliwość zębów podczas ich standardowego codziennego mycia, płukania i nitkowania. Najczęściej nadwrażliwe zęby to kły, zęby przedtrzonowe, sieczne i trzonowe – częściej po lewej niż po prawej stronie szczęki i żuchwy.

Jak często występuje nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów jest stosunkowo częstym zjawiskiem, dotykającym znaczną część populacji. Różne źródła podają, że problem ten może dotyczyć do 57% osób, przy czym najczęściej wskazuje się, że cierpi na nią około 10–20% populacji. Takie rozbieżności w danych mogą wynikać z różnych metod oceny występowania nadwrażliwości oraz subiektywnego odczuwania dyskomfortu przez samych pacjentów. Nadwrażliwość zębów może występować w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań przypada na okres między 30. a 39. rokiem życia, z większością przypadków zgłaszanych przez osoby w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat.

Nadwrażliwość najczęściej dotyka kłów i pierwszych zębów przedtrzonowych, a także siekaczy, drugich zębów przedtrzonowych, i rzadziej zębów trzonowych. Najczęściej obserwowanym miejscem występowania jest okolica szyjki zęba, czyli blisko dziąseł, na stronie przedsionkowej. Problem ten może być związany ze starciem zębów, które często jest bardziej nasilone u mężczyzn, a także z niektórymi procedurami stomatologicznymi, zwłaszcza zabiegami periodontologicznymi. Stomatolodzy zauważają, że dolegliwości po takich zabiegach zazwyczaj są niewielkie lub umiarkowane i przemijają do 4 tygodni po zakończeniu leczenia.

Supradent Poleca:  Bruksizm czyli zgrzytanie zębami - w jaki sposób leczyć?

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Specjaliści wskazują, że zwiększona wrażliwość zębów spowodowana jest głównie prowadzeniem złej diety i stosowanie nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Być może pacjent zbyt krótko i niestarannie czyści zęby, co pogarsza ich stan.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Nie wyczerpuje to jednak wszystkich przyczyn nadwrażliwości w obrębie zębów. Ból w kontakcie z zimnymi, ciepłymi, kwaśnymi lub słodkimi pokarmami i napojami, pojawiać się może w wyniku współistniejących wad zgryzu, paradontozy czy próchnicy.

Do powstania nadwrażliwości zębów przyczynia się wiele czynników, w tym:

  • bruksizm – zgrzytanie zębami,
  • nadmierna lub niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • wybielanie zębów,
  • używanie do szczotkowania szczoteczki z twardym włosiem,
  • zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do powierzchni zębów,
  • stosowanie ścierających past do zębów,
  • spożywanie nadmiernej ilości kwaśnych produktów,
  • częste wymioty – np. w przebiegu bulimii,
  • częste picie napojów gazowanych,
  • mikrouszkodzenia zębów,
  • obgryzanie np. paznokci.

W jaki sposób leczyć nadwrażliwość zębów?

Ignorowanie objawów nadwrażliwości zębów tylko pogorszy dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. W klinice Supradent w Warszawie jesteśmy w stanie zaoferować Państwu skuteczne metody leczenia nadmiernej wrażliwości zębów. Dentysta najpierw zbada stan zębów pacjenta i określi, z czego najprawdopodobniej wynika ich nadwrażliwość. Dobierze następnie odpowiednie leki.
Jeśli nadwrażliwość zębów wynika z toczących się w jamie ustnej zmian próchnicowych, paradontozy lub innych chorób przyzębia, w pierwszej kolejności stomatolog zajmie się nimi, aby zlikwidować przyczynę nadwrażliwości.

Pacjentom z wrażliwymi zębami zalecamy delikatne mycie zębów szczoteczką z miękkim włosiem, przy zastosowaniu pasty do zębów nadwrażliwych. Raz dziennie warto płukać zęby płukanką z fluorem, który zmniejszy nadwrażliwość zębów.

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?

Zapobieganie nadwrażliwości zębów obejmuje szereg praktyk higienicznych i zmian w stylu życia, które pomagają chronić szkliwo i dziąsła, redukując tym samym ryzyko wystąpienia tego problemu. Oto kilka skutecznych sposobów:

  1. Delikatne szczotkowanie zębów: Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i delikatnych ruchów, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa i cofania się dziąseł.
  2. Unikanie kwaśnych pokarmów i napojów: Kwaśne jedzenie i picie, jak soki owocowe czy napoje gazowane, mogą erodować szkliwo zębów. Po ich spożyciu dobrze jest przepłukać usta wodą.
  3. Używanie pasty do zębów dla zębów wrażliwych: Specjalne pasty do zębów przeznaczone dla zębów wrażliwych mogą pomóc w zmniejszeniu nadwrażliwości.
  4. Unikanie zbyt częstego wybielania zębów: Nadmierne wybielanie zębów może prowadzić do ich nadwrażliwości. Należy stosować się do zaleceń dentysty w tym zakresie.
  5. Noszenie ochraniacza na zęby nocą: Jeśli zgrzytasz zębami w nocy (bruksizm), ochraniacz może pomóc chronić szkliwo przed ścieraniem.
  6. Regularne wizyty u dentysty: Kontrole u dentysty pomagają wykrywać i leczyć problemy, które mogą przyczyniać się do nadwrażliwości zębów, takie jak ubytki czy choroby dziąseł.
  7. Ograniczenie spożycia cukru i skrobi: Dieta bogata w cukry i skrobie może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, która zwiększa ryzyko nadwrażliwości zębów.
  8. Prawidłowa higiena jamy ustnej: Regularne mycie zębów i nitkowanie, a także używanie płynu do płukania jamy ustnej, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł.
Supradent Poleca:  Hemisekcja - co to jest?

Przestrzeganie tych prostych wskazówek może znacznie zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości zębów i przyczynić się do ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Polecamy: