Kiedy pijesz zimny napój z lodem w upale, albo gorącą, aromatyczną kawę o poranku wcale nie odczuwasz orzeźwienia czy rozkoszy podniebienia, ale walczysz z przenikliwym bólem, który co prawda trwa zwykle kilka sekund, ale skutecznie może zniechęcić do spożywania zimnych i ciepłych pokarmów. Takie objawy są właściwe dla nadwrażliwości zębów. Z czego to wynika? jak wygląda leczenie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, przygotowanego przez naszych ekspertów.
Spis Treści
Czym jest nadwrażliwość zęba?
Nadwrażliwe zęby mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie i odebrać całą radość z jedzenia i picia. Objawem nadwrażliwości jest występowanie ostrego, choć zwykle krótkotrwałego bólu przy spożywaniu nie tylko ciepłych i zimnych potraw, ale i kwaśnych lub słodkich. Można odczuwać wrażliwość zębów podczas ich standardowego codziennego mycia, płukania i nitkowania. Najczęściej nadwrażliwe zęby to kły, zęby przedtrzonowe, sieczne i trzonowe – częściej po lewej niż po prawej stronie szczęki i żuchwy.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Specjaliści wskazują, że zwiększona wrażliwość zębów spowodowana jest głównie prowadzeniem złej diety i stosowanie nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Być może pacjent zbyt krótko i niestarannie czyści zęby, co pogarsza ich stan.
Nie wyczerpuje to jednak wszystkich przyczyn nadwrażliwości w obrębie zębów. Ból w kontakcie z zimnymi, ciepłymi, kwaśnymi lub słodkimi pokarmami i napojami, pojawiać się może w wyniku współistniejących wad zgryzu, paradontozy czy próchnicy.
Do powstania nadwrażliwości zębów przyczynia się wiele czynników, w tym:
• bruksizm – zgrzytanie zębami,
• nadmierna lub niedostateczna higiena jamy ustnej,
• wybielanie zębów,
• używanie do szczotkowania szczoteczki z twardym włosiem,
• zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do powierzchni zębów,
• stosowanie ścierających past do zębów,
• spożywanie nadmiernej ilości kwaśnych produktów,
• częste wymioty – np. w przebiegu bulimii,
• częste picie napojów gazowanych,
• mikrouszkodzenia zębów,
• obgryzanie np. paznokci.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Ignorowanie objawów nadwrażliwości zębów tylko pogorszy dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. W klinice Supradent w Warszawie jesteśmy w stanie zaoferować Państwu skuteczne metody leczenia nadmiernej wrażliwości zębów. Dentysta najpierw zbada stan zębów pacjenta i określi, z czego najprawdopodobniej wynika ich nadwrażliwość. Dobierze następnie odpowiednie leki.
Jeśli nadwrażliwość zębów wynika z toczących się w jamie ustnej zmian próchnicowych, paradontozy lub innych chorób przyzębia, w pierwszej kolejności stomatolog zajmie się nimi, aby zlikwidować przyczynę nadwrażliwości.
Pacjentom z wrażliwymi zębami zalecamy delikatne mycie zębów szczoteczką z miękkim włosiem, przy zastosowaniu pasty do zębów nadwrażliwych. Raz dziennie warto płukać zęby płukanką z fluorem, który zmniejszy nadwrażliwość zębów.