kobieta na fotelu u stomatologa

Co to jest Inlay i Onlay?

Zgodnie z definicją słownikową, inlay to rodzaj wypełnienia ubytku w stomatologii, inaczej wkład koronowy, który pokrywa powierzchnie żujące oraz stoki guzków z wyłączeniem ich szczytów. Te ostatnie wypełnia wkład Onlay.

Zaletą takich wypełnień jest ich estetyka wykonania, dzięki której do złudzenia mogą przypominać naturalne zęby pacjentów. W sposób minimalnie inwazyjny potrafią zdecydowanie poprawić estetykę naszego uśmiechu, ponieważ mogą być wykorzystane jako licówki, a nie tylko wypełnienia. Dlatego stosuje się je między innymi w celu zamykania szar wystepujących pomiędzy zębami, korygowania ustawienia pojedyńczych zębów oraz wyrównywania stłoczeń i przemieszczeń.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Z czego są wykonywane są Inlay i Onlay?

Inlay lub onlay mogą być wykonane z różnych materiałów w pracowni protetycznej, na podstawie pobranych od pacjentów wycisków. Najczęściej produkuje się je z porcelany, ponieważ ma uniwersalne właściwości.

Rodzaj wypełnienia onlay/inlay zależny jest od grubości ścianek zęba pacjenta oraz od siły, jaka oddziałuje na ząb podczas gryzienia i żucia. Inne wypełnienia polecane są do zębów przednich, a inne do zębów tylnych. To stomatolog decyduje, jakie wypełnienie założyć w uzębieniu pacjenta.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Wkłady porcelanowe to najnowocześniejsze rozwiązanie, z jakiego korzystają dziś stomatolodzy. Onlay porcelanowy lub inlay porcelanowy wykonywany jest metodą pośrednią, co oznacza, że ubytek modelowany jest w laboratorium, na podstawie pobranego wycisku. Technik może idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba i jego punkty styczne. Porcelana użyta w tym procesie odlewana jest lub tłoczona pod ciśnieniem, dla uzyskania jak najlepszych efektów.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Inlay kompozytowy lub onlay kompozytowy wykonywane są z najtwardszych materiałów, charakteryzujących się niskim stopniem ścieralności.

Kolejnym typem inlay/onlay są wkłady ze złota, nakładane elektrogalwanicznie. To specjalna odmiana wkładów ceramicznych – galwanoinlay. Model onlay/inlay wykonywany jest na kikucie odbudowanego zęba, pokrywa się go złotem, a następnie ceramiczną licówką.

Supradent Poleca:  Kamień nazębny - jak powstaje? Jak usuwać i zapobiegać?

Porcelanowe wypełnienia zębów

Inlaye porcelanowe, podobnie jak onlay porcelanowy to adhezyjna odbudowa ceramiczna, nazywana w skrócie BPR, czyli Bonded Porcelain Restoration. Pozwala ona na uzupełnienie utraconej tkanki zęba dzięki zastosowaniu właściwego wypełnienia porcelanowego. Stanowi alternatywę dla dużych, niestabilnych wypełnień kompozytowych oraz sztucznych koron zębowych. Inlay porcelanowy zaprojektowany i wykonany indywidualnie w laboratorium zostanie wklejony w ząb i skutecznie go odbuduje, wraz z odtworzeniem prawidłowych punktów stycznych pomiędzy zębami. Technik dentystyczny zadba o to, aby inlay lub onlay porcelanowy wzmocnił ząb, znacznie bardziej niż powszechnie wykorzystywane wypełnienie kompozytowe. Chroni przed próchnicą i zapaleniem dziąseł, ponieważ idealnie wypełnia ubytek w zębie. Mechaniczne właściwości porcelany w miarę upływu czasu sprawiają, że ryzyko jej uszkodzenia jest mniejsze niż w przypadku wypełnień kompozytowych czy amalgamatowych. Materiałem wiążącym wkłady i nakłady zębowe jest specjalny cement.

Inlay i onlay mają wiele zalet: są trwałe, odporne na ścieranie i estetyczne, dlatego coraz częściej wykorzystujemy  je w naszych gabinetach stomatologicznych.Zobacz inne porady ekspertów: