kobieta na fotelu podczas plombowania zębów

Leczenie zębów jest koniecznością, jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się kompletnym uzębieniem. Zważywszy na fakt, że nawet 90-95 proc. Polaków ma próchnicę, każdy z nas na pewnym etapie życia będzie leczył się w gabinecie stomatologicznym. Podstawową leczenie stomatologicznego są tzw. plomby czyli nic innego jak wypełnienia zębów.

Czym jest plomba dentystyczna?

Plomba dentystyczna to inaczej wypełnienie zęba, polega ono na jego zrekonstruowaniu lub odtworzeniu. Do wypełnień stosowane są w klinice stomatologicznej Supradent różne narzędzia i materiały. Podejmując się procesu wypełnienia zęba nasi lekarze dążą do zachowania zdrowia zęba i umożliwienia mu prawidłowego funkcjonowania. Dzięki założeniu plomby dentystycznej, ząb może zostać uratowany przed koniecznością ekstrakcji.

Przyczyną wypełnień zęba jest jego uszkodzenie mechaniczne lub ubytek próchniczy. Najpierw lekarz stomatolog oczyszcza ząb z resztek biologicznych, a później go plombuje, czyli dokonuje wypełnienia zęba. Zabieg może odbywać się pod znieczuleniem miejscowym, choć nie każdy pacjent tego wymaga.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Materiały na plomby dentystyczne

Plomby, czyli wypełnienia zębowe produkowane są z różnego rodzaju materiałów, które powinny być w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta, wytrzymałe i estetyczne. Przez lata w gabinetach stomatologicznych stosowane były wypełnienia amalgamatowe. Amalgamat jest mieszaniną rtęci i innych metali, dlatego wykazano jego szkodliwość dla zdrowia pacjentów. Kolor srebrny lub czarny wypełnienia także nie był estetyczny.

Dziś w nowoczesnych klinikach dentystycznych, w tym w Supradent, stosowane są inne materiały, do których można zaliczyć:
• żywice kompozytowe – plomby światłoutwardzane, w kolorze zębów, mniej trwałe niż amalgamat,
• cementy jonomerowe – łatwo wiążą się z zębem, ale ich biały kolor ogranicza ich zastosowanie,
• złoto – trwałe wypełnienie, które jednak nie cieszy się popularnością z uwagi na brak możliwości kolorystycznego dopasowania.

Supradent Poleca:  Mostek zębowy - wszystko co musisz wiedzieć

Popularne plomby kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe są powszechnie stosowane w plombowaniu zębów. Składają się z aktywnych żywic polimeryzujących dimetyloakrylowych oraz nieaktywnych cząsteczek wypełniaczy. Wśród wypełnień kompozytowych wyróżnić można:

• wypełnienia światłoutwardzalne,
• wypełnienia chemoutwardzalne,
• wypełnienia termoutwardzalne.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Zaletą ich stosowania jest wysoka odporność na nacisk podczas żucia, wysokie walory kosmetyczne, zachowanie kontrastu w obrazowaniu RTG oraz doskonałe przyleganie do szkliwa. Są kompatybilne strukturalnie z tkankami zęba.

Czym są glasjonomery?

Wypełnienie glasjonomerowe to wykonane z cementów glasjonomerowych wypełnienia, które dobrze łączą się zarówno ze szkliwem, jak i zębiną. Uwalniają długotrwałe jony fluorkowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko nawrotu lub pojawienia się próchnicy. Ich wadą jest mniejsza solidność niż w przypadku wypełnień kompozytowych, przez co istnieje ryzyko ścierania się i kruszenia takich plomb. Z tego względu najczęściej zaleca się wypełnienie glasjonomerowe w przypadku leczenia zębów mlecznych.

Czy plombowanie zęba boli? 

Ból, jest czynnikiem, który najczęściej blokuje pacjentów przed wizytą u dentysty. Nawet zabieg z pozoru tak prosty jak plombowanie zęba może kojarzyć się z bardzo poważnym dyskomfortem. Prawda jest taka, że w bardzo dużym stopniu zależy to od indywidualnych cech pacjenta. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na ból i plombowanie jest dla nich bardzo nieprzyjemnym zabiegiem. W innych przypadkach pacjenci odczuwają jedynie lekki dyskomfort lub w ogóle nic nie czują. Niezależnie od wszystkiego współczesna stomatologia oferuje zabiegi w znieczuleniu, dlatego ból nie stanowi dzisiaj żadnego problemu.  

Dlaczego należy stosować wypełnienia zębów?

Niezależnie od tego, czy ząb został uszkodzony mechanicznie, czy w wyniku próchnicy – powinien mieć założoną plombę. Brak wypełnienia sprawia, że ząb narażony jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych. To z kolei prowadzi do jego dalszego niszczenia i naraża pacjenta na dolegliwości bólowe. 



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Przy zaawansowanej próchnicy pojawia się zapalenie miazgi, co z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie endodontyczne (kanałowe), które jest bardziej inwazyjne i kosztowne niż zwykłe założenie plomby. 

Supradent Poleca:  Jak długo wytrzymują implanty zębowe, czy trzeba je wymieniać?

Nieleczone zęby mają negatywny wpływ na cały organizm. Rozprzestrzeniające się po nim bakterie mogą zaburzać pracę bardzo ważnych organów wewnętrznych, między innymi serca oraz nerek. To bardzo poważny problem, dlatego stosowanie wypełnienia stomatologicznego jest konieczne. Nawet niewielkie ubytki mogą szybko zmienić się w dużo większe problemy. 

Kiedy wykonuje się wypełnienia stomatologiczne? 

Wskazaniem do wykonania wypełniania stomatologicznego jest pojawienie się ubytku w zębie. Może on być skutkiem postępującej próchnicy, ale także uszkodzenia mechanicznego. Często pojawiają się także tak zwane zjawiska niepróchnicze. Zęby ścierają się, tkanka zębowa zanika także w wyniku spożywania dużej ilości kwaśnych produktów. W takich wypadkach także powinno się zastosować wypełnienie stomatologiczne. 

Autor: Specjaliści kliniki Supradent



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷