kobieta na fotelu podczas plombowania zębów

Leczenie zębów jest koniecznością, jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się kompletnym uzębieniem. Zważywszy na fakt, że nawet 90-95 proc. Polaków ma próchnicę, każdy z nas na pewnym etapie życia będzie leczył się w gabinecie stomatologicznym. Podstawową leczenie stomatologicznego są tzw. plomby czyli nic innego jak wypełnienia zębów.

Czym jest plomba dentystyczna?

Plomba dentystyczna to inaczej wypełnienie zęba, polega ono na jego zrekonstruowaniu lub odtworzeniu. Do wypełnień stosowane są w klinice stomatologicznej Supradent różne narzędzia i materiały. Podejmując się procesu wypełnienia zęba nasi lekarze dążą do zachowania zdrowia zęba i umożliwienia mu prawidłowego funkcjonowania. Dzięki założeniu plomby dentystycznej, ząb może zostać uratowany przed koniecznością ekstrakcji zęba.

Przyczyną wypełnień zęba jest jego uszkodzenie mechaniczne lub ubytek próchniczy. Najpierw lekarz stomatolog oczyszcza ząb z resztek biologicznych, a później go plombuje, czyli dokonuje wypełnienia zęba. Zabieg może odbywać się pod znieczuleniem miejscowym, choć nie każdy pacjent tego wymaga.

Jakie materiały występują na plomby dentystyczne?

Plomby, czyli wypełnienia zębowe produkowane są z różnego rodzaju materiałów, które powinny być w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta, wytrzymałe i estetyczne. Przez lata w gabinetach stomatologicznych stosowane były wypełnienia amalgamatowe. Amalgamat jest mieszaniną rtęci i innych metali, dlatego wykazano jego szkodliwość dla zdrowia pacjentów. Kolor srebrny lub czarny wypełnienia także nie był estetyczny.

Dziś w nowoczesnych klinikach dentystycznych, w tym w Supradent, stosowane są inne materiały, do których można zaliczyć:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • żywice kompozytowe – plomby światłoutwardzane, w kolorze zębów, mniej trwałe niż amalgamat,
  • cementy jonomerowe – łatwo wiążą się z zębem, ale ich biały kolor ogranicza ich zastosowanie,
  • złoto – trwałe wypełnienie, które jednak nie cieszy się popularnością z uwagi na brak możliwości kolorystycznego dopasowania.
Supradent Poleca:  Piezocision - dekortykacja przyzębia

Popularne plomby kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe są powszechnie stosowane w plombowaniu zębów. Składają się z aktywnych żywic polimeryzujących dimetyloakrylowych oraz nieaktywnych cząsteczek wypełniaczy. Wśród wypełnień kompozytowych wyróżnić można:

  • wypełnienia światłoutwardzalne,
  • wypełnienia chemoutwardzalne,
  • wypełnienia termoutwardzalne.

Zaletą ich stosowania jest wysoka odporność na nacisk podczas żucia, wysokie walory kosmetyczne, zachowanie kontrastu w obrazowaniu RTG oraz doskonałe przyleganie do szkliwa. Są kompatybilne strukturalnie z tkankami zęba.

Czym są glasjonomery?

Wypełnienie glasjonomerowe to wykonane z cementów glasjonomerowych wypełnienia, które dobrze łączą się zarówno ze szkliwem, jak i zębiną. Uwalniają długotrwałe jony fluorkowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko nawrotu lub pojawienia się próchnicy. Ich wadą jest mniejsza solidność niż w przypadku wypełnień kompozytowych, przez co istnieje ryzyko ścierania się i kruszenia takich plomb. Z tego względu najczęściej zaleca się wypełnienie glasjonomerowe w przypadku leczenia zębów mlecznych.

Czy plombowanie zęba boli? 

Ból, jest czynnikiem, który najczęściej blokuje pacjentów przed wizytą u dentysty. Nawet zabieg z pozoru tak prosty jak plombowanie zęba może kojarzyć się z bardzo poważnym dyskomfortem. Prawda jest taka, że w bardzo dużym stopniu zależy to od indywidualnych cech pacjenta. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na ból i plombowanie jest dla nich bardzo nieprzyjemnym zabiegiem. W innych przypadkach pacjenci odczuwają jedynie lekki dyskomfort lub w ogóle nic nie czują. Niezależnie od wszystkiego współczesna stomatologia oferuje zabiegi w znieczuleniu, dlatego ból nie stanowi dzisiaj żadnego problemu.  

Dlaczego należy stosować wypełnienia zębów?

Niezależnie od tego, czy ząb został uszkodzony mechanicznie, czy w wyniku próchnicy – powinien mieć założoną plombę. Brak wypełnienia sprawia, że ząb narażony jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych. To z kolei prowadzi do jego dalszego niszczenia i naraża pacjenta na dolegliwości bólowe. 

Przy zaawansowanej próchnicy pojawia się zapalenie miazgi, co z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie endodontyczne (kanałowe), które jest bardziej inwazyjne i kosztowne niż zwykłe założenie plomby. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Nieświeży oddech - przyczyny i leczenie

Nieleczone zęby mają negatywny wpływ na cały organizm. Rozprzestrzeniające się po nim bakterie mogą zaburzać pracę bardzo ważnych organów wewnętrznych, między innymi serca oraz nerek. To bardzo poważny problem, dlatego stosowanie wypełnienia stomatologicznego jest konieczne. Nawet niewielkie ubytki mogą szybko zmienić się w dużo większe problemy. 

Kiedy wykonuje się wypełnienia stomatologiczne? 

Wskazaniem do wykonania wypełniania stomatologicznego jest pojawienie się ubytku w zębie. Może on być skutkiem postępującej próchnicy, ale także uszkodzenia mechanicznego. Często pojawiają się także tak zwane zjawiska niepróchnicze. Zęby ścierają się, tkanka zębowa zanika także w wyniku spożywania dużej ilości kwaśnych produktów. W takich wypadkach także powinno się zastosować wypełnienie stomatologiczne. 

Co ile wymieniać plomby w zębach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile należy wymieniać plomby w zębach, ponieważ trwałość wypełnienia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału użytego do plomby, umiejętności dentysty, miejsce plomby w jamie ustnej, jak również od higieny jamy ustnej i nawyków żywieniowych pacjenta.

  1. Plomby amalgamatowe: Tradycyjne plomby amalgamatowe (srebrne) mogą trwać od 10 do 15 lat, a czasami nawet dłużej. Są one stosunkowo odporne na zużycie.
  2. Plomby kompozytowe: Plomby kompozytowe (białe) zazwyczaj wymagają wymiany co 5 do 10 lat. Choć są mniej odporne na zużycie niż amalgamat, są bardziej estetyczne.
  3. Plomby szklano-jonomerowe: Te plomby są często używane u dzieci i mogą wymagać częstszej wymiany, zazwyczaj co kilka lat.
  4. Plomby złote i porcelanowe: Są one bardzo trwałe i mogą przetrwać nawet ponad 15 lat, ale są rzadziej stosowane ze względu na koszty i aspekty estetyczne.

Ważne jest regularne odwiedzanie dentysty, co najmniej raz na rok, dla kontroli stanu plomb i ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Dentysta może zalecić wymianę plomby, jeśli zauważy pęknięcia, wycieki, uszkodzenia lub oznaki próchnicy pod plombą.

Supradent Poleca:  Odwapnianie zębów - co to jest? przyczyny i objawy

Ile kosztuje zrobienie plomby u dentysty?

Koszt wykonania plomby u dentysty może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od wielkości i rodzaju wypełnienia. Zazwyczaj za wypełnienie trzeba zapłacić od 200 do 350 złotych. Cena ta może być zróżnicowana w zależności od materiału użytego do plomby, skomplikowania przypadku, a także renomy i lokalizacji gabinetu dentystycznego.

Autor: Specjaliści kliniki Supradent📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Polecamy: