Mężczyzna na wizycie stomatologicznej rozmawia o wstawieniu zeba

Wstawienie zębów – przywrócenie estetyki uśmiechu

Wstawianie zębów wykonanych z odpowiednich materiałów protetycznych to metoda skuteczna dla przywrócenia estetyki uśmiechu i funkcji zębów. Możliwości przy tym jest wiele. Stomatolog zaproponuje pacjentowi dalsze postępowanie po ekstrakcji z zastosowaniem implantu zębowego, mostu protetycznego lub protezy zębowej.

Najtrwalszy będzie sztuczny ząb, wstawiony na bazie wszczepionego w kość szczęki lub żuchwy, tytanowego implantu. Można też zdecydować się na most, czyli stałą, niewyjmowaną protezę uzupełniającą brak jednego lub kilku zębów. Proteza ruchoma jest najtańsza, ale i najmniej komfortowa dla pacjenta.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Czy wstawianie zęba to konieczność?

Dentyści twierdzą, że każdy ubytek w jamie ustnej pacjenta trzeba uzupełnić, nie tylko po to, aby pacjent wyglądał doskonale – najważniejsze są kwestie zdrowotne. Braki w uzębieniu prowadzą do upośledzenia funkcji zębów – trudniej nam gryźć i przeżuwać. Badania dowodzą także, że brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz danej osoby, ponieważ układ stomatognatyczny, czyli układ kości, stawów i mięśni w obrębie twarzy i samej jamy ustnej pozostaje w stałym kontakcie i dynamicznie porusza się względem siebie.

Ekstrakcja zęba powoduje, że pozostałe zęby zaczynają przesuwać się do wolnej przestrzeni, przez co dochodzi do ich przechylenia i przekrzywienia. Może też zdarzyć się, że wyrwany ząb z dolnej szczęki spowoduje wysuwanie się z zębodołu przeciwległego zęba górnego.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


W efekcie nieprawidłowo ustawione, skrzywione zęby są bardziej narażone na przeciążenia, mogą ulec mechanicznemu zniszczeniu, a także pozostają w większym stopniu narażone na rozwój próchnicy. Jeśli pacjent zaniedba swoje uzębienie po ekstrakcji choć jednego zęba, może stracić też inne.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Przerwa świąteczna w klinice

Złe ustawienie zębów bywa przyczyną powstawania zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, powodować bóle żuchwy, bóle głowy i wpływa ujemnie na samopoczucie pacjenta, wywołując permanentne zmęczenie.

Jakie wypełnienie luki zębowej wybrać?

Wstawienie zębów po ekstrakcji jest konieczne, ale to pacjent w porozumieniu ze stomatologiem decyduje, jak uzupełnić luki. Możliwości jest kilka. Jeśli względy finansowe na to pozwalają, najlepiej jest wykonać implant, czyli sztuczny korzeń wszczepiany w kość pacjenta, na którym po pewnym czasie odbudowuje się utracony uprzednio ząb. Najczęściej implanty mają postać tytanowej śruby zatopionej w kości szczęki. Tuż po ekstrakcji zęba, przy jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym, można wszczepić implant, co skraca czas niezbędny do uzupełnienia trwale luki w uzębieniu. Warto się przy tym pospieszyć z podjętą decyzją o implantacji, ponieważ po ekstrakcji zanika kość, w której był osadzony ząb i trudniej o skuteczną implantację.

Wszczepienie implantu to najlepsza i najtrwalsza odbudowa brakującego zęba. Pacjent szybko może zapomnieć, że implant tak naprawdę nie jest jego naturalnym zębem.

Alternatywą dla implantów są mosty – tańsza odbudowa, będąca stałą protezą. Pozwala ona uzupełnić jeden lub kilka utraconych zębów. Jego konstrukcja obejmuje kilka złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są albo własne, zdrowe zęby pacjenta, albo implanty. Zęby filarowe muszą być w tak dobrej kondycji, aby wytrzymały nacisk spowodowany przez most. Wadą mostów jest pewna różnica w wyglądzie od naturalnych zębów oraz fakt, że po pewnym czasie trzeba je wymienić na nowe. Są jednak tańsze od implantów, co przemawia za ich zastosowaniem u pacjentów.

Trzecią możliwością wprawienia zęba u pacjenta, który utracił jeden lub kilka zębów w wyniku ekstrakcji, jest wykonanie protezy ruchomej, wyjmowanej. Stosuje się ją najczęściej przy braku co najmniej kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Przy jej długotrwałym noszeniu dochodzi do zaniku kości pod protezą. Jest jednak najtańszym sposobem na odbudowę brakującego uzębienia.

Supradent Poleca:  Godziny pracy Supradent w okresie świątecznym

Wstawianie zębów – wybierz implanty zębowe

Jak wiadomo braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Właśnie dlatego zaleca się dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do długotrwałego istnienia przerw między zębami po ekstrakcji. 

Istnieje kilka metod wypełniania ubytków w uzębieniu. Najnowocześniejsza, a jednocześnie najbardziej komfortowa to implanty zębowe. Takie rozwiązanie posiada bardzo wiele zalet. Implanty w codziennym użytkowaniu nie różnią się niczym od naturalnych zębów. Nie posiadają żadnych elementów ruchomych. 

Niewątpliwą zaletą implantów zębowych jest ich niezwykle estetyczny wygląd. Dobrze wykonanego implantu nie sposób odróżnić od naturalnych zębów pacjenta – zgadzają się z nimi zarówno pod względem koloru, jak i kształtu. Estetyka to jednak nie wszystko. Bardzo często podnosi się także argument trwałości. Jeżeli implanty są dobrej jakości i zostały wszczepione przez doświadczonego lekarza, a pacjent dobrze o nie dba, będą towarzyszyć mu do końca życia. 

Wstawianie zębów – jak wygląda przebieg wszczepiania implantu?

Wszczepianie implantu do długotrwały proces, który w istocie składa się z kilku zabiegów. Warto uzbroić się w cierpliwość i stosować się zaleceń lekarza prowadzącego.

Na pierwszym etapie wszczepiania implantu w kości pacjenta wywiercany jest otwór, do którego lekarz wwierca tytanową śrubę. Na ranę zakłada się szwy, dlatego sam implant nie jest widoczny gołym okiem. 

Tytanowa śruba musi zrosnąć się z kością. Do tego potrzebny jest proces osteointegracji, czyli wnikania komórek kostnych do ciała obcego. Trwa przez kilka miesięcy, jednak jest niezbędny do tego, aby implant nie został odrzucony przez organizm pacjenta.

Po pewnym czasie następuje tak zwane otwarcie implantu, czyli odsłonięcie śruby. Kiedy implant z sukcesem zrośnie się z kością pacjenta, wykonywany jest odlew, na podstawie którego powstaje korona – czyli widoczna gołym okiem część implantu – oraz element, który łączy ją ze śrubą. Założenie korony kończy proces wszczepiania implantu. 

Supradent Poleca:  Ruszające się zęby - Czy są powodem do niepokoju?

Autor: Zespół kliniki Supradent

Zobacz inne porady ekspertów: