kobieta uśmiecha się z aparatem ortodontycznym na zębach

Leczenie wad zgryzu można przeprowadzić z użyciem tradycyjnych aparatów, lecz coraz popularniejszy staje się aparat samoligaturujący estetyczny. Pozwala on skrócić czas leczenia ortodontycznego, a także nie odznacza się na zębach. Komu dedykowane są aparaty samoligaturujące oraz jak dokładnie działają?

Czym jest aparat stały samoligaturujący? Aparat samoligaturujący a zwykły

Aparat ortodontyczny samoligaturujący całkowicie zrewolucjonizował świat współczesnej ortodoncji, czyniąc go jeszcze przyjaźniejszym zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci najczęściej zainteresowani byli aparatem, który pozwoli uzyskać optymalne efekty leczenia, lecz z drugiej strony nie będzie odznaczał się na zębach. Faktem jest bowiem, iż tradycyjne aparaty mocno wyróżniają się na tle uzębienia, co dla niektórych może stanowić poważny defekt estetyczny.

Aparat metalowy samoligaturujący, zamiast tradycyjnych ligatur, posiada klapki, za pomocą których jest on mocowany do łuku. Dzięki wyeliminowaniu gumek, wymagających okresowej wymiany przez ortodontę, wizyty mogą odbywać się rzadziej. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie mają wiele czasu na częste wizyty bądź dla tych, którzy mieszkają z dala od gabinetu ortodontycznego. Aparaty samoligaturujące pozwalają zredukować tarcie, które jest efektem przemieszczania się łuku przez zamki. Dzięki temu leczenie ortodontyczne jest mniej bolesne, a sam aparat zdecydowanie bardziej wydajny.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Sprawdź: Ortodonta Warszawa

Aparat stały metalowy samoligaturujący – kiedy warto się na niego zdecydować?

Aparat na zęby samoligaturujący może być stosowany do leczenia wad zgryzu u osób dorosłych oraz u młodzieży. Ortodonci zalecają jego stosowanie wyłącznie przy zębach stałych. W praktyce aparat stały estetyczny samoligaturujący nie służy do leczenia konkretnych wad zgryzu, tak aby nie miał on zastosowania przy innych. Warto mieć świadomość, że jest to alternatywa dla aparatu tradycyjnego, a jego dobór zawsze musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Supradent Poleca:  Zapalenie dziąseł - przyczny, objawy i leczenie

Najczęściej niewidoczne aparaty ortodontyczne wybierają osoby, którym zależy na nieskazitelnym wyglądzie. Z jednej strony chcą one uzyskać idealny zgryz, z drugiej jednak tradycyjny aparat, w ich opinii, nie prezentuje się na zębach w sposób estetyczny. Za założeniem aparatu samoligaturującego przemawia także chęć zredukowania liczby wizyt w gabinecie ortodonty w czasie trwania leczenia. W rzeczywistości ilość wizyt można zmniejszyć do niezbędnego minimum, gdyż nie zachodzi tutaj potrzeba, częstej wymiany gumek, w miejscu których znajdują się zamki samoligaturujące.

Aparaty stałe samoligaturujące mają jednak pewną wadę, a jest nią cena. Tego typu aparat jest droższy od tradycyjnego, co dla pacjentów z ograniczonym budżetem może być problematyczne. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę, że za kolejne wizyty i dojazdy na nie również będziemy musieli sporo zapłacić, dlatego też dobrze jest dokładnie przeanalizować kwestie finansowania aparatu ortodontycznego.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Aparaty stałe samoligaturujące – jakie korzyści przynoszą pacjentowi?

Wiadomo już, że aparat stały z systemem samoligaturującym pozwala uniknąć częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym, a także polepszyć wygląd swojego uśmiechu podczas trwania leczenia. Niemniej jednak to nie wszystkie korzyści, jakie pacjent może uzyskać, decydując się na niewidoczny aparat. Należy wśród nich wymienić również:

  • redukcję tarcia przy przesuwaniu łuku w zamku,
  • zwiększenie efektywności leczenia, dzięki czemu pożądane rezultaty można osiągnąć w nieco krótszym czasie,
  • wygodną wymianę łuków,
  • łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej na prawidłowym poziomie,
  • wyższy komfort pacjenta,
  • zmniejszenie bolesności leczenia.

Zgodnie z powyższym, korzyści płynących z założenia aparatu samoligaturującego jest naprawdę sporo. Okazuje się, że często dzięki niemu można uniknąć konieczności usuwania nadliczbowych zębów. Mowa tutaj nie tylko o tak zwanych zębach mądrości, czyli ósemkach, które często przed leczeniem ortodontycznym muszą zostać usunięte, ale również o innych, których obecność w szczęce uniemożliwia osiągnięcie pożądanych efektów leczenia. Warto mieć na uwadze, że czasami usunięcie nadliczbowych zębów będzie konieczne, i to bez względu na to, jaki aparat ortodontyczny wybierzemy. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że niewidoczne aparaty czasami pozwalają oszczędzić niektóre zęby. 

Supradent Poleca:  Piłowanie zębów - czy można korygować kształt zębów?

Rozwiązanie mieszane – aparat tradycyjny i samoligaturujący

Pacjenci, którzy chcieliby nieco ograniczyć koszty związane z leczeniem ortodontycznym, mogą zdecydować się na rozwiązanie mieszane. Najczęściej w takim przypadku ortodonta zakłada aparat samoligaturujący na górną szczękę, tradycyjny zaś na dolną. Wszystko dlatego, że górna szczęka jest bardziej widoczna podczas uśmiechania się, stąd pacjenci chcą, aby aparat nie odznaczał się zanadto. Niemniej jednak to ortodonta, w porozumieniu z pacjentem, podejmuje ostateczną decyzję na temat tego, jak będzie wyglądać leczenie. Warto przy tym mieć świadomość, że współczesna ortodoncja daje wiele możliwości, z których pacjenci i ich lekarze mogą korzystać.