kobieta uśmiecha się z aparatem ortodontycznym na zębach

Leczenie wad zgryzu można przeprowadzić z użyciem tradycyjnych aparatów, lecz coraz popularniejszy staje się aparat samoligaturujący estetyczny. Pozwala on skrócić czas leczenia ortodontycznego, a także nie odznacza się na zębach. Komu dedykowane są aparaty samoligaturujące oraz jak dokładnie działają?

Czym jest aparat stały samoligaturujący?

Aparat ortodontyczny samoligaturujący całkowicie zrewolucjonizował świat współczesnej ortodoncji, czyniąc go jeszcze przyjaźniejszym zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci najczęściej zainteresowani byli aparatem, który pozwoli uzyskać optymalne efekty leczenia, lecz z drugiej strony nie będzie odznaczał się na zębach. Faktem jest bowiem, iż tradycyjne metalowe aparaty stałe mocno wyróżniają się na tle uzębienia, co dla niektórych może stanowić poważny defekt estetyczny.

Aparat metalowy samoligaturujący, zamiast tradycyjnych ligatur, posiada klapki, za pomocą których jest on mocowany do łuku. Dzięki wyeliminowaniu gumek, wymagających okresowej wymiany przez ortodontę, wizyty mogą odbywać się rzadziej. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie mają wiele czasu na częste wizyty bądź dla tych, którzy mieszkają z dala od gabinetu ortodontycznego. Aparaty samoligaturujące pozwalają zredukować tarcie, które jest efektem przemieszczania się łuku przez zamki. Dzięki temu leczenie ortodontyczne jest mniej bolesne, a sam aparat zdecydowanie bardziej wydajny.

Czym różni się aparat samoligaturujący od aparatu metalowego?

Aparaty ortodontyczne służą do korygowania nieprawidłowości zgryzu i ustawienia zębów. Wśród nich wyróżnia się aparaty samoligaturujące i tradycyjne aparaty metalowe. Główna różnica między tymi dwoma typami aparatu polega na mechanizmie stosowanym do utrzymywania łuku ortodontycznego w zamkach.

Supradent Poleca:  13.03 i 14.03.2020 klinika nieczynna

Poniżej przedstawiamy tabelkę porównawczą, która pomoże zrozumieć główne różnice między aparatem samoligaturującym a tradycyjnym aparatem metalowym:



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


CechaAparat samoligaturującyAparat metalowy tradycyjny
Mechanizm zamykaniaUżywa specjalnych zamków z wbudowanym mechanizmem zamykającymWymaga stosowania ligatur (gumek lub drucików) do przymocowania łuku do zamków
Siła naciskuZazwyczaj łagodniejszy nacisk, co może skutkować większym komfortemStosuje stałą siłę, która może być bardziej odczuwalna
Częstotliwość wizytRzadsze wizyty kontrolne dzięki mniejszej potrzebie regulacjiCzęstsze wizyty kontrolne dla wymiany ligatur i regulacji
Czas leczeniaMoże być krótszy dzięki bardziej efektywnej kontroli ruchu zębówCzas leczenia zależny od przypadku, często standardowy
HigienaŁatwiejsze utrzymanie higieny, mniej miejsc gromadzenia się płytki nazębnejWymaga dokładniejszego czyszczenia ze względu na ligatury
KosztZwykle droższy ze względu na zaawansowaną technologięZazwyczaj tańszy od aparatu samoligaturującego
EstetykaMniej widoczny niż tradycyjny aparat metalowyBardziej widoczne elementy metalowe

Sprawdź: Ortodonta Warszawa

Jak działa aparat samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący to nowoczesna metoda ortodontyczna, która wykorzystuje specjalne zamki z wbudowanym mechanizmem zamykającym do trzymania łuku ortodontycznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów metalowych, nie wymaga stosowania ligatur (gumek lub drucików), co pozwala na swobodniejszy ruch zębów i może przyspieszyć proces leczenia.

Mechanizm działania aparatu samoligaturującego opiera się na delikatnym i ciągłym wywieraniu siły na zęby, co prowadzi do ich stopniowego przesuwania się do pożądanej pozycji. Zamki w aparacie samoligaturującym mają unikalną konstrukcję, która pozwala łukowi ortodontycznemu przesuwać się z mniejszym tarcia, co z kolei umożliwia zębom poruszać się bardziej efektywnie i z mniejszym dyskomfortem dla pacjenta.

Korzyścią aparatu samoligaturującego jest również łatwiejsze utrzymanie higieny, ponieważ brak ligatur oznacza mniej miejsc, w których może gromadzić się płytką nazębna i bakterie. Ponadto, ze względu na bardziej dyskretny wygląd i mniejszą ilość metalowych elementów, aparaty samoligaturujące są często postrzegane jako bardziej estetyczne.

Supradent Poleca:  Implanty zębów - czy warto się zdecydować?

Leczenie z użyciem aparatu samoligaturującego wymaga mniej częstych wizyt u ortodonty w porównaniu z tradycyjnymi aparatami, ponieważ nie ma potrzeby regularnej wymiany ligatur. Całkowity czas leczenia może być krótszy, choć jest to zależne od indywidualnego przypadku pacjenta. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji i efektywności, aparaty samoligaturujące cieszą się rosnącą popularnością wśród pacjentów poszukujących wygodnej i skutecznej metody korekty zgryzu.

Kiedy warto zdecydować się na aparat samoligaturujący?

Aparat ortodontyczny może być stosowany do leczenia wad zgryzu u osób dorosłych oraz u młodzieży. Ortodonci zalecają jego stosowanie wyłącznie przy zębach stałych. W praktyce aparat stały estetyczny samoligaturujący nie służy do leczenia konkretnych wad zgryzu, tak aby nie miał on zastosowania przy innych. Warto mieć świadomość, że jest to alternatywa dla aparatu tradycyjnego, a jego dobór zawsze musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Najczęściej niewidoczne aparaty ortodontyczne wybierają osoby, którym zależy na nieskazitelnym wyglądzie. Z jednej strony chcą one uzyskać prawidłowy zgryz, z drugiej jednak tradycyjny aparat, w ich opinii, nie prezentuje się na zębach w sposób estetyczny. Za założeniem aparatu samoligaturującego przemawia także chęć zredukowania liczby wizyt w gabinecie ortodonty w czasie trwania leczenia. W rzeczywistości ilość wizyt można zmniejszyć do niezbędnego minimum, gdyż nie zachodzi tutaj potrzeba, częstej wymiany gumek, w miejscu których znajdują się zamki samoligaturujące.

Aparaty stałe samoligaturujące mają jednak pewną wadę, a jest nią cena. Tego typu aparat jest droższy od tradycyjnego, co dla pacjentów z ograniczonym budżetem może być problematyczne. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę, że za kolejne wizyty i dojazdy na nie również będziemy musieli sporo zapłacić, dlatego też dobrze jest dokładnie przeanalizować kwestie finansowania aparatu ortodontycznego.

Aparaty stałe samoligaturujące – jakie korzyści przynoszą pacjentowi?

Wiadomo już, że aparat stały z systemem samoligaturującym pozwala uniknąć częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym, a także polepszyć wygląd swojego uśmiechu podczas trwania leczenia. Niemniej jednak to nie wszystkie korzyści, jakie pacjent może uzyskać, decydując się na niewidoczny aparat. Należy wśród nich wymienić również:

  • redukcję tarcia przy przesuwaniu łuku w zamku,
  • zwiększenie efektywności leczenia, dzięki czemu pożądane rezultaty można osiągnąć w nieco krótszym czasie,
  • wygodną wymianę łuków,
  • łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej na prawidłowym poziomie,
  • wyższy komfort pacjenta,
  • zmniejszenie bolesności leczenia.
Supradent Poleca:  Bonding czy licówki – które rozwiązanie będzie lepsze?

Zgodnie z powyższym, korzyści płynących z założenia aparatu samoligaturującego jest naprawdę sporo. Okazuje się, że często dzięki niemu można uniknąć konieczności usuwania nadliczbowych zębów. Mowa tutaj nie tylko o tak zwanych zębach mądrości, czyli ósemkach, które często przed leczeniem ortodontycznym muszą zostać usunięte, ale również o innych, których obecność w szczęce uniemożliwia osiągnięcie pożądanych efektów leczenia. Warto mieć na uwadze, że czasami usunięcie nadliczbowych zębów będzie konieczne, i to bez względu na to, jaki aparat ortodontyczny wybierzemy. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że niewidoczne aparaty czasami pozwalają oszczędzić niektóre zęby. 

Rozwiązanie mieszane – aparat tradycyjny i samoligaturujący

Pacjenci, którzy chcieliby nieco ograniczyć koszty związane z leczeniem ortodontycznym, mogą zdecydować się na rozwiązanie mieszane. Najczęściej w takim przypadku ortodonta zakłada aparat samoligaturujący na górną szczękę, tradycyjny zaś na dolną. Wszystko dlatego, że górna szczęka jest bardziej widoczna podczas uśmiechania się, stąd pacjenci chcą, aby aparat nie odznaczał się zanadto. Niemniej jednak to ortodonta, w porozumieniu z pacjentem, podejmuje ostateczną decyzję na temat tego, jak będzie wyglądać leczenie. Warto przy tym mieć świadomość, że współczesna ortodoncja daje wiele możliwości, z których pacjenci i ich lekarze mogą korzystać. 

Polecamy: