zdjęcie przedstawiające sprzęt stomatologiczny

Mikroimplanty, nazywane również miniimplantami ortodontycznymi lub mini śrubami ortodontycznymi są narzędziem wykorzystywanym od niedawna w stomatologii. W swojej budowie mikroimplant ortodontyczny przypomina niewielką śrubę, której główka wystaje ponad błonę śluzową. Ortodonci z kliniki Supradent w Warszawie korzystają z miniimplantów do czasowego zakotwienia w trakcie leczenia ortodontycznego. Po spełnieniu swojego zadania śruby ortodontyczne są usuwane z dziąsła pacjenta.

Wyzwaniem współczesnej ortodoncji od lat było uzyskanie właściwego zakotwienia przy leczeniu wad zgryzu. Zakotwienie rozumiane jest jako utrzymanie jednego lub grupy zębów w ich pożądanym położeniu, przy jednoczesnym przemieszczeniu innych zębów w odpowiednią stronę. Zanim wprowadzono do użycia mikroimplanty, stosowano inne rozwiązania, ale żadne z nich nie pozwalało na 100-procentowe zakotwienie.

Jak montuje się mikroimplanty ortodontyczne?

Śruba ortodontyczna, czyli miniimplant jest umieszczana w przedsionku, guzie szczęki lub na podniebieniu. Dzięki mikroimplantom można ograniczyć zasięg oddziaływania aparatu ortodontycznego. Podczas montażu miniimplantu pacjent pozostaje całkowicie świadomy, a podawane jest mu znieczulenie miejscowe. Wbrew pozorom zamontowanie miniśruby nie jest zabiegiem mocno inwazyjnym. Po skończonym zabiegu pacjent nie powinien odczuwać dotkliwych dolegliwości bólowych.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Bardzo ważne jest, że budowa miniimplantu ortodontycznego nie pozwala na jego integrację, czyli zrośnięcie się z kością wyrostka zębodołowego. Wszystko dlatego, że jest to rozwiązanie tymczasowe, przeznaczone do wyjęcia po skończonym leczeniu ortodontycznym.

Mikroimplanty, jak sama nazwa wskazuje, są bardzo małe, dlatego nie powodują uszkodzeń kości i łatwo je można usunąć. Mają od 6 do 12 mm długości, a ich średnica wynosi 1,2-1,6 mm. Cechą charakterystyczną takich śrub ortodontycznych jest specjalna główka, która stwarza możliwości umocowania ortodontycznych systemów sił lub łuków.

Jak stosowane są mikroimplanty ortodontyczne?

Dzięki wykorzystaniu mikroimplantów stomatologicznych można uzyskać efekty leczenia, które wcześniej były dostępne tylko w ramach zabiegów chirurgicznych, mocno inwazyjnych. Dlatego ich wynalezienie i użycie w praktycznym leczeniu ortodontycznym pozwoliło skrócić jego czas. Możliwe jest też wykonywanie za pomocą śrub ortodontycznych drobnych korekt zgryzu bez konieczności zakładania u pacjenta aparatu ortodontycznego stałego na wszystkie zęby.

Supradent Poleca:  Licówki - Czym są? Jak wygląda leczenie - cena licówek

Mikroimplanty znajdują zastosowanie nawet w przypadkach skomplikowanych, których leczenie dotychczas wymagało podjęcia zabiegów ortodontyczno-chirurgicznych. Śruba ortodontyczna pozwoli na uzyskanie 100-procentowego zakotwiczenia nawet w miejscach, które nie były dotychczas dostępne, jak podniebienie. Zastosowanie miniimplantów ortodontycznych nie wpływa negatywnie na estetykę twarzy. Od razu po montażu, śruba może być obciążona.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Mikroimplanty dają stabilne oparcie dla aparatu ortodontycznego. Pozostają nieruchome i umożliwiają przesuwanie jednego lub kilku zębów w różnych kierunkach.

Autor: Zespół Kliniki Supradent