kobieta czeka przed ponownym leczeniem kanałowym

W zdecydowanej większości przypadków czyszczenie kanałów zęba przeprowadzane jest tylko raz u pacjenta. Leczenia kanałowego nie trzeba powtarzać i staje się ono sposobem na uratowanie nawet takich zębów, które zostały przeżarte przez próchnicę. Szczelnie odbudowany ząb, po leczeniu endodontycznym może przetrwać wiele lat w niezmienionym stanie i nie dawać żadnych dolegliwości bólowych.

Na czym polega reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe?

Reendo odnosi się do procedur ponownego leczenia endodontycznego, czyli do sytuacji, gdy leczenie kanałowe (endodontyczne) musi zostać przeprowadzone ponownie. Może to być konieczne w przypadku, gdy pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanych rezultatów lub gdy ząb leczony kanałowo zaczyna sprawiać problemy po pewnym czasie od pierwszego zabiegu.

Powtórne leczenie kanałowe – przyczyny

Zdarza się, że mimo leczenia proces chorobowy postępuje we wnętrzu zęba. Nawrót infekcji może przydarzyć się po paru miesiącach, a niekiedy nawet latach, po zakończeniu pierwszego zabiegu endodoncji. Ząb zaczyna ponownie boleć, a lekarz endodonta musi podjąć decyzję, czy ponownie go otwierać i leczyć kanałowo. Jeśli pierwsza endodoncja nie powiodła się lub pojawiły się dodatkowe komplikacje u pacjenta, można powtórnie przeprowadzić leczenie kanałowe czyli tzw. reendo, które być może pozwoli na uratowanie zęba.

Przyczyną komplikacji przy leczeniu kanałowym mogą być

  • dodatkowe kanały, które podczas standardowego leczenia kanałowego nie zostały odnalezione,
  • występowanie u pacjenta wąskich lub zakrzywionych kanałów, niedoleczonych przy pierwszym zabiegu,
  • perforacje komory lub korzenia zęba,
  • łamane narzędzia endodotyczne, które uniemożliwiają prawidłowe oczyszczenie kanału.
Supradent Poleca:  Ile kosztuje aparat samoligaturujący w 2024 roku?

Reendo staje się konieczne, jeśli nowy ubytek próchniczy odsłonił uprzednio wypełnione kanały i wywołał nadkażenie bakteryjne. Podejmuje się takiego zabiegu też wtedy, kiedy następuje pęknięcie lub złamanie korony lub wypełnienia, prowadzące do nadkażenia albo wówczas, gdy przeniosło się ono od korzeni sąsiedniego zęba.

Powtórne leczenie kanałowe – jak wygląda?

Jeśli lekarz endodonta podejmuje decyzję o ponownym leczeniu endodontycznym, najpierw dokładnie bada pacjenta i robi lub zleca zdjęcie RTG. W naszej klinice zawsze omawiamy z pacjentem wszystkie dostępne możliwości leczenia i w porozumieniu z nim podejmujemy ostateczną decyzję o wykonaniu powtórnego leczenia kanałowego, o ile jest ono możliwe.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Wówczas lekarz otwiera ponownie zainfekowany ząb, po uprzednim znieczuleniu miejscowym. W ten sposób uzyskuje dostęp do wypełnionych wcześniej kanałów. Po usunięciu starego wypełnienia, kanały te są dokładnie oczyszczane, a dentysta sprawdza przy użyciu mikroskopu, czy nie ma dodatkowych, ukrytych lub zakrzywionych kanałów, wymagających leczenia.

Mikroskop stomatologiczny ogranicza do minimum, ryzyko nieodnalezienia dodatkowych kanałów. Po opracowaniu kanałów i ich wysuszeniu ponownie są wypełniane, a na ząb zakładana jest odbudowa kompozytowa, bądź korona protetyczna, co przywraca zębom pacjenta ich pełną funkcjonalność i estetykę.

Ile wizyt przy reendo?

Liczba wizyt potrzebnych do przeprowadzenia reendo zależy od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania przypadku, powód konieczności ponownego leczenia, komplikacje związane z poprzednim leczeniem oraz doświadczenie i wybór techniki przez lekarza stomatologa.

Proste przypadki reendo

W wielu sytuacjach reendo można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty. Jest to możliwe, gdy nie występują poważne komplikacje, takie jak silne zakażenie, duża liczba kanałów zębowych, obecność przegród lub innych anomalii anatomicznych.

Skomplikowane przypadki reendo

W bardziej skomplikowanych przypadkach reendo może wymagać dwóch lub nawet więcej wizyt. Przyczyny wielokrotnych wizyt mogą obejmować:

  • Silne zakażenie, które wymaga umieszczenia leku dezynfekującego w kanałach zębowych między wizytami, aby wyeliminować bakterie.
  • Konieczność użycia specjalistycznych technik lub narzędzi do usunięcia starych wypełnień kanałowych, fragmentów narzędzi czy przegród.
  • Potrzeba dokładniejszej oceny stanu zęba, na przykład przez wykonanie dodatkowych zdjęć rentgenowskich.
  • W niektórych sytuacjach stomatolog może zdecydować się na przeprowadzenie reendo w kilku etapach, aby zapewnić jak najlepszy wynik leczenia.
Supradent Poleca:  Kiedy można napić się kawy po wyrwaniu zęba?

Czas pomiędzy wizytami powtórnego leczenia kanałowego

Jeśli reendo wymaga więcej niż jednej wizyty, czas pomiędzy poszczególnymi spotkaniami może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od potrzeb leczenia.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Końcowa wizyta

Po zakończeniu reendo pacjent często jest kierowany na kolejną wizytę, aby umieścić stałe wypełnienie lub koronę na leczonym zębie, zapewniając mu ochronę i przywracając pełną funkcję. Ta wizyta jest kluczowa dla długotrwałego sukcesu leczenia.

Ile kosztuje powtórne leczenie kanałowe?

Koszt ponownego leczenia kanałowego, czyli reendo, różni się w zależności od stopnia skomplikowania przypadku. W klinice Supradent ceny za reendo zaczynają się zwykle już od 1000 zł. Ostateczny koszt jest jednak uzależniony od wielu czynników, w tym ilości kanałów do przeprowadzenia procedury oraz ewentualnych komplikacji. Należy również wziąć pod uwagę dodatkowe zabiegi, które mogą być potrzebne w trakcie leczenia, w tym wykonanie zdjęć RTG, czy tomografii komputerowej. Dlatego zawsze warto konsultować się bezpośrednio z kliniką w celu dokładnego ustalenia kosztów.

Polecamy:
Supradent Poleca:  Pantomogram zębów – na czym polega i kiedy jest konieczny?