kobieta odczuwa duży ból po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to bardzo skuteczny, ale też czasem długotrwały proces. Choć pozwala uratować ząb przed ekstrakcją, bywają przypadki, gdy nawet po jego zakończeniu występuje dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy zrobić?

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć przy dotyku?

Dyskomfort i wrażliwość zęba po leczeniu kanałowym na bodźce zewnętrzne nie muszą od razu świadczyć o niepowodzeniu terapii. Często do pewnego stopnia jest to normalna reakcja organizmu na niedawną ingerencję. Ząb może być przejściowo czuły na dotyk, jak również nadmiernie reagować na gorące lub zimne pokarmy i napoje.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć przy nagryzaniu?

Bywa i tak, że ząb po leczeniu kanałowym jest wrażliwy wyłącznie przy nagryzaniu lub stukaniu w niego. Wówczas przyczyna bólu może tkwić w nieprawidłowo dopasowanym wypełnieniu. Gdy jest ono za wysokie, naraża tkanki utrzymujące ząb na nadmierne obciążenie, powodując dolegliwości.

Rada jest prosta – należy udać się do gabinetu i poprosić o skorygowanie wysokości wypełnienia. Do czasu wizyty najlepiej unikać nagryzania bolesnego zęba, by nie zaostrzać stanu zapalnego.

Jakie są możliwe przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym może mieć różne podłoża. Najczęstsze to reakcja zapalna w obrębie tkanek wokółwierzchołkowych, nieusunięta całkowicie martwa miazga zębinowa, złamanie narzędzia endodontycznego pozostawione w kanale, szczątkowa infekcja bądź wrażliwość zębiny w wyniku nieodpowiednio wykonanego wypełnienia. Dolegliwości mogą też wynikać z zapalenia ozębnej czy nawet zmian zwyrodnieniowych stawu żuchwowego.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Supradent Poleca:  Ból wszystkich zębów - jak sobie poradzić?

Jak postępować w przypadku bólu zęba po leczeniu kanałowym?

W przypadku utrzymującego się lub nasilającego bólu po leczeniu kanałowym zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kliniką stomatologiczną, w której przeprowadzano zabieg. Tylko lekarz po dokładnym zbadaniu będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zaordynować odpowiednie leczenie. Dopiero po wyeliminowaniu przyczyny ból całkowicie ustąpi. Staraj się więc nie zwlekać, gdyż może to doprowadzić do poważniejszych komplikacji.

Polecamy: