chirurgiczne usuwanie zęba

Kiedy zwykłe usunięcie zęba w warunkach gabinetu stomatologicznego staje się z różnych powodów niemożliwe, w naszej klinice Supradent przeprowadzamy także zabiegi takie, jak chirurgiczne wyrywanie zęba. Jak one przebiegają? Czy są bezbolesne? Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów i odpowiedzieliśmy w tym artykule. Serdecznie zachęcamy do przeczytania!

Co to jest chirurgiczne usuwanie zęba? 

Chirurgiczne usuwanie zęba to zabieg, który wykonywany jest w sytuacji, kiedy okoliczności są nieco bardziej skomplikowane i zastosowanie tradycyjnej metody jest niemożliwe. Podejmuje się go doświadczony chirurg stomatologiczny, którego cechują szczególnie umiejętności i duża precyzja. 

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie sprawia pacjentowi bólu. Procedura rozpoczyna się od rozcięcia dziąsła i oddzielenia usuwanego zęba od sąsiednich tkanek i kości. Następnie ząb usuwany jest z zębodołu a na ranę zakłada się szwy. 

Chirurgiczne usuwanie zęba wykonywane jest w wyjątkowych sytuacjach, jednak dzięki nowoczesnym metodom chirurgicznym i podawaniu dobranego indywidualnie  znieczulenia jest ono zazwyczaj nieuciążliwe dla pacjenta. 

Chirurgiczne usuwanie zęba – kiedy niezbędne?

Operacyjne usunięcie zęba, czyli ekstrakcja chirurgiczna jest zabiegiem, który wykonujemy tylko wtedy, gdy pozostawienie zęba lub jego części w jamie ustnej pacjenta może wpływać negatywnie na kondycję całego uzębienia oraz zaburzać funkcjonowanie narządu żucia. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy zęby wywierają za duży nacisk na zęby z nimi sąsiadujące lub powodują ich stłoczenie.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Bardzo często chirurgiczna ekstrakcja zęba jest zalecana w przypadku „ósemek”, które mogą powodować spory dyskomfort w jamie ustnej pacjenta. Potrzebne może być też chirurgiczne wyrwanie zęba zatrzymanego, czyli takiego, który jest w pełni wykształcony, ale nie może się wyrżnąć i ustawić w swoim właściwym miejscu w łuku zębowym.

Supradent Poleca:  Czym jest szczoteczka soniczna? Jak wybrać najlepszą?

Zasadniczo zatem przystępujemy do chirurgicznego usunięcia zęba, jeśli:

  • są to ósemki,
  • ząb pozbawiony jest korony i pozostał po nim wyłącznie korzeń,
  • korzeń zęba jest mocno zakrzywiony,
  • występuje problem zatrzymanych zębów.

Chcemy podkreślić, że klinika Supradent nigdy nie podejmuje się ekstrakcji zęba, jeśli nie jest to ostatecznością. Wykonujemy takie zabiegi dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że wyczerpaliśmy inne metody leczenia zachowawczego i okazały się one nieskuteczne.

Jak wygląda chirurgiczna ekstrakcja zęba?

Wielu pacjentów, którym zalecamy chirurgiczną ekstrakcję zęba, zastanawia się, jak ona wygląda. Procedurę tę rozpoczyna konsultacja u naszych dentystów, połączona z wykonaniem diagnostyki radiologicznej. Podczas wizyty lekarz omawia z pacjentem plan zabiegu, wybiera rodzaj znieczulenia.

Zabieg chirurgicznego wyrwania zęba wykonujemy w ustalonym terminie, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Chirurg stomatolog (chirurg szczękowo-twarzowy) w sterylnych warunkach przeprowadza ekstrakcję z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i systemów.

Kluczowym elementem zabiegu jest przecięcie dziąsła i odseparowanie zęba od otaczających go tkanek. Chirurg wyjmuje następnie ząb z zębodołu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Kolejnym krokiem przy chirurgicznej ekstrakcji zęba jest założenie szwów pacjentowi. Po zabiegu lekarz poinstruuje swojego pacjenta, jak postępować. Zwykle zalecamy zimne okłady oraz stosowanie doraźnie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Pacjent powinien także przestrzegać higieny jamy ustnej, a od razu po zabiegu, w czasie gojenia się miejsca zabiegowego stosować odpowiednią dietę. W okresie 24 godzin po ekstrakcji nie należy spożywać gorących napojów i posiłków.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Dla usprawnienia procesu gojenia się rany w dziąśle zalecamy naszym pacjentom restrykcyjne dbanie o czystość jamy ustnej. Po około tygodniu zapraszamy pacjenta na wizytę kontrolną, podczas której lekarz będzie mógł sprawdzić, czy proces gojenia przebiega poprawnie.

Ile trwa chirurgiczne usunięcie zęba?

Czas trwania chirurgicznego usunięcia zęba zależy od kilku czynników, w tym od złożoności przypadku i kondycji zęba. Zabieg taki zwykle trwa od 20 minut do godziny, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach, na przykład gdy ząb jest złamany poniżej linii dziąseł lub jest silnie zatrzymany w kości, procedura może zająć więcej czasu.

Supradent Poleca:  Przodozgryz - sprawdź jak leczyć u dzieci i dorosłych!

Przed samym zabiegiem chirurg stomatologiczny często stosuje znieczulenie miejscowe, co wymaga dodatkowego czasu na jego działanie. Po usunięciu zęba może być również konieczne założenie szwów, które zwykle są usuwane po około tygodniu. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a dokładny czas trwania zabiegu może być różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i doświadczenia stomatologa.

Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie zęba?

Koszt chirurgicznego usunięcia zęba może się znacząco różnić, głównie ze względu na złożoność i trudność zabiegu. Ceny za tę procedurę zazwyczaj wahają się od 700 do 1500 złotych. Wysokość opłaty zależy od wielu czynników, w tym od stanu zęba wymagającego usunięcia, konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu, a także od doświadczenia i lokalizacji gabinetu dentystycznego. Warto pamiętać, że bardziej skomplikowane przypadki, na przykład usunięcie zębów zatrzymanych, mogą wiązać się z wyższymi kosztami.

Czy chirurgiczne wyrywanie zęba boli?

Wielu naszych pacjentów obawia się chirurgicznej ekstrakcji zębów, obawiając się o to, że zabieg będzie bolesny. Jednak na pytanie, czy chirurgiczne wyrywanie zęba boli, możemy jasno odpowiedzieć: w żadnym wypadku chirurgiczne usuwanie zęba nie boli. Zapewniamy pacjentów, że w naszej klinice stosujemy skuteczne znieczulenie miejscowe, dlatego na żadnym z etapów przeprowadzanego zabiegu nie występuje uczucie bólu czy nawet dyskomfortu.

Dbamy o komfort naszych pacjentów, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Zanim przeprowadzimy u Państwa zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba, dokładnie go omówimy, żeby rozwiać ewentualne wątpliwości. Możecie Państwo zadawać pytania i za każdym razem uzyskacie wyczerpujące odpowiedzi.



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Chirurgia stomatologiczna jest tylko jedną z dziedzin działalności naszej kliniki Supradent w Warszawie. Na konsultacjach pacjent zawsze otrzyma zalecenia dotyczące dalszego leczenia czy profilaktyki zdrowotnej. Jeśli rzeczywiście będzie taka konieczność, zastosujemy leczenie chirurgiczne, którego jednak nie należy się obawiać.

Wyrwanie zęba – zalecenia po zabiegu

Usunięcie zęba to zabieg, po którym należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim tuż po samym zabiegu przynajmniej przez dwie godziny nie należy spożywać żadnych pokarmów ani pić.  

Supradent Poleca:  Jak dbać o implanty zębowe?

W ciągu kolejnej doby nie zaleca się

  • pić gorących napojów i spożywać gorących posiłków
  • płukać jamy ustnej
  • wykonywać ćwiczeń fizycznych i poddawać się dużemu wysiłkowi
  • pić alkoholu
  • palić papierosów

Po zabiegu chirurgicznym często pojawia się obrzęk, który powinien ustąpić po upływie czterech – pięciu dni. Zaleca się stosowanie zimnych okładów w celu jego zmniejszenia. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się ból, dlatego można zażywać leki przeciwbólowe. Najczęściej tuż po zabiegu lekarz wystawia na nie receptę. Jeżeli pomimo tego ból nie ustępuje i utrzymuje się przez ponad trzy dni, zaleca się zwrócenie do lekarza.

Najczęstszym powikłaniem po zabiegu usunięcia zęba jest wypadnięcie skrzepu krwi oraz tak zwany suchy zębodół.  Aby tego uniknąć, należy dokładnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Dopóki rana się nie zagoi warto unikać zasysania śliny z zębodołu oraz przez kilka dni omijać okolicę rany podczas codziennego mycia zębów

Autor: Zespół ekspertów kliniki Supradent

Polecamy: