Chirurgiczne usuwanie zęba - jak wygląda zabieg?

12 October 2019
gabinet do chirurgicznego usuwania zębów

Kiedy zwykłe usunięcie zęba w warunkach gabinetu stomatologicznego staje się z różnych powodów niemożliwe, w naszej klinice Supradent przeprowadzamy także zabiegi takie, jak chirurgiczne wyrywanie zęba. Jak one przebiegają? Czy są bezbolesne? Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów i odpowiedzieliśmy w tym artykule. Serdecznie zachęcamy do przeczytania!

Chirurgiczne usuwanie zęba – kiedy niezbędne?

Operacyjne usunięcie zęba, czyli ekstrakcja chirurgiczna jest zabiegiem, który wykonujemy tylko wtedy, gdy pozostawienie zęba lub jego części w jamie ustnej pacjenta może wpływać negatywnie na kondycję całego uzębienia oraz zaburzać funkcjonowanie narządu żucia. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy zęby wywierają za duży nacisk na zęby z nimi sąsiadujące lub powodują ich stłoczenie.

Bardzo często chirurgiczna ekstrakcja zęba jest zalecana w przypadku „ósemek”, które mogą powodować spory dyskomfort w jamie ustnej pacjenta. Potrzebne może być też chirurgiczne wyrwanie zęba zatrzymanego, czyli takiego, który jest w pełni wykształcony, ale nie może się wyrżnąć i ustawić w swoim właściwym miejscu w łuku zębowym.

Zasadniczo zatem przystępujemy do chirurgicznego usunięcia zęba, jeśli:

  • są to ósemki,
  • ząb pozbawiony jest korony i pozostał po nim wyłącznie korzeń,
  • korzeń zęba jest mocno zakrzywiony,
  • występuje problem zatrzymanych zębów.

Chcemy podkreślić, że klinika Supradent nigdy nie podejmuje się ekstrakcji zęba, jeśli nie jest to ostatecznością. Wykonujemy takie zabiegi dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że wyczerpaliśmy inne metody leczenia zachowawczego i okazały się one nieskuteczne.

Jak wygląda chirurgiczna ekstrakcja zęba?

Wielu pacjentów, którym zalecamy chirurgiczną ekstrakcję zęba, zastanawia się, jak ona wygląda. Procedurę tę rozpoczyna konsultacja u naszych dentystów, połączona z wykonaniem diagnostyki radiologicznej. Podczas wizyty lekarz omawia z pacjentem plan zabiegu, wybiera rodzaj znieczulenia.

Zabieg chirurgicznego wyrwania zęba wykonujemy w ustalonym terminie, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Chirurg stomatolog (chirurg szczękowo-twarzowy) w sterylnych warunkach przeprowadza ekstrakcję z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i systemów.

Kluczowym elementem zabiegu jest przecięcie dziąsła i odseparowanie zęba od otaczających go tkanek. Chirurg wyjmuje następnie ząb z zębodołu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Kolejnym krokiem przy chirurgicznej ekstrakcji zęba jest założenie szwów pacjentowi. Po zabiegu lekarz poinstruuje swojego pacjenta, jak postępować. Zwykle zalecamy zimne okłady oraz stosowanie doraźnie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Pacjent powinien także przestrzegać higieny jamy ustnej, a od razu po zabiegu, w czasie gojenia się miejsca zabiegowego stosować odpowiednią dietę. W okresie 24 godzin po ekstrakcji nie należy spożywać gorących napojów i posiłków.

Dla usprawnienia procesu gojenia się rany w dziąśle zalecamy naszym pacjentom restrykcyjne dbanie o czystość jamy ustnej. Po około tygodniu zapraszamy pacjenta na wizytę kontrolną, podczas której lekarz będzie mógł sprawdzić, czy proces gojenia przebiega poprawnie.

Czy chirurgiczne wyrywanie zęba boli?

Wielu naszych pacjentów obawia się chirurgicznej ekstrakcji zębów, obawiając się o to, że zabieg będzie bolesny. Jednak na pytanie, czy chirurgiczne wyrywanie zęba boli, możemy jasno odpowiedzieć: w żadnym wypadku chirurgiczne usuwanie zęba nie boli. Zapewniamy pacjentów, że w naszej klinice stosujemy skuteczne znieczulenie miejscowe, dlatego na żadnym z etapów przeprowadzanego zabiegu nie występuje uczucie bólu czy nawet dyskomfortu.

Dbamy o komfort naszych pacjentów, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Zanim przeprowadzimy u Państwa zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba, dokładnie go omówimy, żeby rozwiać ewentualne wątpliwości. Możecie Państwo zadawać pytania i za każdym razem uzyskacie wyczerpujące odpowiedzi.

Chirurgia stomatologiczna jest tylko jedną z dziedzin działalności naszej kliniki Supradent w Warszawie. Na konsultacjach pacjent zawsze otrzyma zalecenia dotyczące dalszego leczenia czy profilaktyki zdrowotnej. Jeśli rzeczywiście będzie taka konieczność, zastosujemy leczenie chirurgiczne, którego jednak nie należy się obawiać.

Zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 606 315 315

Autor: Zespół ekspertów kliniki Supradent