zdjęcie przedstawiające sprzęt stomatologiczny

Co to jest okluzja stomatologiczna?

Okluzja jest zjawiskiem powszechnie występującym u pacjentów naszej kliniki. Polega ona na stykaniu się zębów górnych z dolnymi. Z pozoru nie jest to groźne, o ile mamy do czynienia tylko z dotykaniem się zębów górnych i dolnych, ale może dojść także do choroby okluzyjnej. Wówczas zjawisko okluzji staje się poważnym problemem natury stomatologicznej. Pacjent ignorujący je, może cierpieć na dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach brak leczenia doprowadzi do utraty zębów.

Objawy okluzji stomatologicznej

Patologiczne stykanie się ze sobą górnych i dolnych partii zębów polega na występowaniu pomiędzy nimi nieprawidłowych kontaktów, co jest prostą drogą do pojawienia się w przypadku danego pacjenta choroby okluzyjnej. Można ją rozpoznać po wielu charakterystycznych objawach:📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


  • problemy z otwieraniem ust – pieczenie i bóle w obrębie żuchwy,
  • zaciskanie zębów,
  • zgrzytanie zębami – w nocy i w dzień,
  • głośne trzaski stawów,
  • bóle migrenowe głowy,
  • zmęczenie mięśni szyi i całej twarzy,
  • nadwrażliwość i bóle zębów,
  • powstawanie recesji dziąseł.

Nie można ignorować takich objawów, ani ich bagatelizować. Najlepiej zwrócić się o pomoc do naszych wykwalifikowanych specjalistów, którzy zdiagnozują, czy w przypadku danego pacjenta można mówić o chorobie okluzyjnej. Najczęściej jednak pacjenci niestety zgłaszają się do dentysty wtedy, gdy okluzja zębów jest już w stadium zaawansowanym.

Okluzja w stomatologii powoduje nadmierną pracę wykonywaną przez mięśnie szczęki. Naprężają się one, przez co niszczone są nie tylko zęby, ale i przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy.  Zęby mogą ulec przesunięciu, rozchwianiu, aż w końcu bez leczenia okluzji zaczną wypadać. Zdarza się, że całemu zjawisku towarzyszyć mogą silne zapalenia i stany gorączkowe.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Leczenie i profilaktyka choroby okluzyjnej

Pacjenci najbardziej narażeni na wystąpienie okluzji zębów, czyli m.in. mający problemy ze stawami, zaburzenia narządów ruchu, braki zębowe, wady zgryzu i protez, powinni wiedzieć, jak zapobiegać chorobie okluzyjnej. Ważne jest wczesne jej zdiagnozowanie, ponieważ pozwala na ocenę stanu układu mięśniowo-stawowo-zębowego. Specjaliści z naszej kliniki Supradent podejmą działania, które doprowadzą do prawidłowych funkcji stawów. Często leczenie okluzji jest złożone i wymaga sporych nakładów czasu.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Supradent Poleca:  Aparat ortodontyczny - wszystko co musisz wiedzieć przed założeniem

Leczenie wieloetapowe jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy okluzja u pacjenta jest już mocno zaawansowana. Niewykluczone wówczas, że konieczna będzie konsultacja z ortopedą i neurologiem. Na tej podstawie sporządzane są modele gipsowe, na podstawie których wytyczona jest droga dalszego leczenia pacjenta.  Nieleczona okluzja może powodować liczne powikłania, z utratą zębów włącznie.Zobacz inne porady ekspertów: