odbudowa zęba, kilka osób trzyma zęba w rękach

Leczenie kanałowe czy uszkodzenie mechaniczne mogą spowodować konieczność odbudowy zęba. Dostępne obecnie metody sprawiają, że w krótkim czasie możemy uzyskać zadowalające efekty, a tym samym odzyskać piękny uśmiech. Czym charakteryzuje się odbudowywanie zęba? 

W jakich sytuacjach odbudowuje się ząb?

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej pomaga uchronić się przed próchnicą, która w zaawansowanym stadium może doprowadzić do konieczności odbudowy zęba. Czasami bowiem okazuje się, że nie ma możliwości przeprowadzenia tradycyjnego leczenia, w efekcie czego, aby uratować ząb, należy wykonać leczenie kanałowe. Ze względu na to, że dosyć mocno ingeruje ono w strukturę zęba, w kolejnym kroku należy go odbudować.

Odbudowa korony zęba ma miejsce również wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego lub ukruszenia zęba. Czasami ma to miejsce na skutek nagryzienia twardych pokarmów, lecz może też wynikać z przyczyn od nas niezależnych. Zawsze w takich sytuacjach należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę, a następnie podejmie decyzję odnośnie tego, w jaki sposób odbudować ząb. Odbudowa może mieć też miejsce w przypadku, gdy z jakichś powodów stomatolog nie jest w stanie w prawidłowy sposób założyć wypełnienia. 

Sprawdź: Klinika stomatologiczna Warszawa Supradent

Na czym polega odbudowywanie zębów?

Stomatologia estetyczna daje dziś wiele możliwości odbudowywania zębów. Sposób oraz technika odbudowy zależą w głównej mierze od:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • przyczyny ukruszenia czy uszkodzenia zęba,
  • podjętych wcześniej działań stomatologicznych,
  • budżetu, jakim dysponuje pacjent.

Zęby warto odbudowywać, ponieważ stają się one znacznie bardziej odporne na różnego typu uszkodzenia przez okres co najmniej 5 lat od momentu przeprowadzenia zabiegu. 

Supradent Poleca:  Rodzaje implantów zębowych

Odbudowa zęba wypełnieniem kompozytowym

Odbudowa zęba kompozytem nazywana jest także bondingiem. Do zabiegu stosowany jest kompozyt ze specjalistycznej żywicy, który umieszcza się w miejscach niezaatakowanych przez próchnicę. Wypełnienie kompozytowe można założyć podczas jednej wizyty, niemal od razu po przeprowadzeniu leczenia. Dla pacjentów istotna jest jego cena, bowiem jest to jedna z najtańszych metod odbudowywania zębów. Wadą wypełnień kompozytowych jest ich podatność na przebarwienia oraz konieczność wymiany plomby co 5-6 lat.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowa zęba na włóknie szklanym to metoda, która najczęściej stosowana jest po leczeniu kanałowym. Włókno szklane charakteryzuje się większą trwałością, niż wypełnienie kompozytowe, stąd też bardzo często używa się go do obudowywania zębów przednich. Wadą tego rodzaju wypełnienia jest – jak w przypadku kompozytów – podatność na przebarwienia. Odbudowa zęba włóknem szklanym kosztuje nieco więcej, niż tradycyjne wypełnienie.

Inlay/Onlay

Inlay bądź onlay to wypełnienie typu protetycznego, co oznacza, że wymaga zaangażowania protetyka, w celu stworzenia odpowiednich elementów, które zostaną umieszczone na koronie. Wypełnienia te są odporne na ścieranie i bardzo trwałe, ich wadą jest natomiast czas oczekiwania na założenie. Najpierw należy bowiem przeprowadzić diagnostykę, dokonać odpowiednich pomiarów, a następnie oczekiwać na efekty pracy protetyka. 

Sprawdź: Protetyka Warszawa – klinika Supradent

Korona zęba

Korona zęba to jedna z droższych metod odbudowy, jednak efekty, jakie pozwala osiągnąć, zadowalają nawet najbardziej wymagających pacjentów. Powodem jest fakt, iż korona zęba idealnie wręcz imituje naturalny ząb. Jedynym wyzwaniem dla stomatologa jest dobór odpowiedniej barwy, która będzie przypominać kolor innych zębów występujących w szczęce pacjenta.📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Sprawdź: Korony porcelanowe Warszawa

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy stosowany jest jedynie w przypadku bardzo dużych ubytków, zazwyczaj po leczeniu kanałowym, choć nie tylko. Jego cechą charakterystyczną jest konieczność założenia śruby mocującej w korzeniu, tak aby móc w sposób estetyczny i trwały odbudować ząb. Wkład koronowo-korzeniowy jest droższy, jednak w niektórych przypadkach staje się on koniecznością.

Supradent Poleca:  SUPRADENT Liderem w dziedzinie stomatologii estetycznej

Licówki

Założenie licówek wymaga silnego oszlifowania zębów, co oznacza sporą ingerencję w ich strukturę. Zakłada się je na naturalnych, lecz zniszczonych zębach. Licówki imitują naturalne zęby i podobnie jak w przypadku koron, należy idealnie dobrać ich barwę do koloru pozostałych zębów, tak aby nie wyglądały sztucznie. 

Sprawdź: Licówki kompozytowe Warszawa

Ile trzeba zapłacić za odbudowę zęba?

Odbudowa złamanego zęba bądź zaatakowanego przez próchnicę nie należy do tanich zabiegów. Wiele zależy od wybranej metody. Przykładowo, odbudowa zęba na sztyfcie to koszt około 500-600 zł, podczas gdy cena odbudowy zęba na korzeniu metodą koronowo-korzeniową może wynieść 800 zł. Jeśli zdecydujemy się na licówki, będziemy musieli zapłacić od 1500 zł w górę.

Najtańszym rozwiązaniem wydaje się być wypełnienie kompozytowe, za które należy zapłacić od 300 zł. Niemniej jednak, wybór metody odbudowy zęba nie powinien bazować jedynie na cenie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim efekty, jakie można osiągnąć konkretnymi sposobami odbudowywania oraz możliwości, jakie daje nam dany ząb. Plan leczenia każdorazowo powinien nam przedstawić lekarz stomatolog. 📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Polecamy:
Supradent Poleca:  Implanty zębów - czy warto się zdecydować?