model zębów i ich szczotkowania

Stłoczenie zębów to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów ortodontycznych. Dzisiejsza stomatologia pozwala na efektywne leczenie tej wady zgryzu, dzięki czemu pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Czym dokładnie objawia się stłoczenie zębów i na czym polega leczenie?

Czym jest stłoczenie zębów? Przyczyny powstawania wady zgryzu

Stłoczenie zębów to wada, która polega na zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym do prawidłowego wyrżnięcia się wszystkich zębów. W efekcie zęby mogą wyrastać pod nieodpowiednim kątem, w niewłaściwym miejscu bądź nawet poza łukiem. Zazwyczaj stłoczenie zębów można rozpoznać już na pierwszy rzut oka, bowiem zęby są krzywe i nie rosną w prawidłowym miejscu. Przyczyny tej wady zgryzu można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Pierwotna przyczyna ma podłoże genetyczne, bowiem występuje wtedy zbyt duża różnica pomiędzy wielkością szczęki a wielkością zębów. Tymczasem wśród przyczyn wtórnych możemy wyróżnić:

  • zbyt szybką utratę mlecznych zębów trzonowych, a więc czwórek oraz piątek. Wtedy bowiem szóstki mogą wyrastać w ich miejscu, zamiast tam, gdzie powinny,
  • stłoczenie późne, które najczęściej wywoływane jest przez rosnące zęby mądrości, czyli ósemki.

Zgodnie z powyższym, na ściśnięte zęby nie mają większego wpływu nasze nawyki czy styl życia. Oczywiście, ważne, aby w przypadku dzieci nie dopuścić do zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, jednak poza tym mamy niewielkie możliwości wdrożenia działań profilaktycznych.

Konsekwencje nadmiernego stłoczenia zębów

Stłoczone zęby nie są czymś pożądanym, bowiem stanowią znaczny defekt estetyczny. Pacjenci powinni jednak zdawać sobie sprawę, że ta wada zgryzu może mieć także inne, przykre konsekwencje. Jedną z nich jest niemożność przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych w prawidłowy sposób. Spomiędzy ściśniętych zębów trudno jest usunąć resztki pożywienia, w których gromadzą się bakterie. Te zaś wywołują próchnicę oraz choroby dziąseł. W najtrudniejszych przypadkach problemy z leczeniem zębów ściśniętych mają nawet doświadczeni stomatolodzy. Co więcej, nadmierny ścisk zębów może powodować asymetrię twarzy, trudności w mówieniu czy przyjmowaniu posiłków. W wyniku stłoczenia zębów może również wystąpić ból, szczególnie w momencie pogłębiania się wady. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się z problemem do lekarza stomatologa, jednak warto mieć na uwadze, że leczeniem stłoczonych zębów zajmuje się ortodonta, bowiem jest to wada zgryzu. 

Supradent Poleca:  Dr n. med. Małgorzata Adamczyk nominowana w Plebiscycie HIPOKRATES

Sprawdź: Ortodoncja Warszawa w klinice Supradent



📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


Jak wygląda leczenie stłoczonych zębów?

Krzywe zęby do dole czy też w górnym łuku wymagają specjalistycznego leczenia. W pierwszej kolejności lekarz ortodonta zleca przeprowadzenie badań diagnostycznych, w tym na przykład RTG obu szczęk bądź RTG czaszki w pozycji bocznej. Na podstawie otrzymanych wyników, ortodonta jest w stanie podjąć decyzję, dotyczącą proponowanego leczenia. Jeśli w łuku brakuje około 5 mm, to można go rozbudować za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparat na stłoczenie zębów dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Jeśli jednak w łuku brakuje około 10 mm i więcej, konieczne może okazać się usunięcie czterech przedtrzonowców, tak aby móc stworzyć wystarczającą przestrzeń do pozostałych zębów. Choć współczesna stomatologia unika usuwania zębów, to jednak w tym przypadku zwykle nie mamy innej możliwości, aby oszczędzić zęby. Jeżeli w łuku brakuje od 6 do 9 mm, stomatolog ustala z pacjentem metodę leczenia. Czasami wystarczający okazuje się być aparat ortodontyczny, jednak w niektórych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie niektórych zębów. Warto jednak mieć na uwadze, że metoda leczenia zależy w dużym stopniu od złożoności problemu, a czasami także od wieku pacjenta.

Jaki jest najlepszy wiek na leczenie stłoczonych zębów?

Stłoczenie zębów to wada zgryzu, którą dobry ortodonta może rozpoznać już u małych dzieci. Warto pamiętać, że im szybciej podjęte zostanie stosowne leczenie, tym większa szansa na to, że idealny zgryz zostanie przywrócony w krótkim czasie. Nie lekceważmy więc uwag stomatologa czy nawet własnych obserwacji, bowiem stłoczenie zębów nie jest wadą, która minie samoistnie, wraz z wiekiem. Jeśli jednak jako dorośli wciąż borykamy się z problemem stłoczonych zębów, to nigdy nie jest za późno, aby podjąć odpowiednie leczenie. Wręcz przeciwnie, bowiem dzięki niemu będziemy mogli w prawidłowy sposób pielęgnować nasze zęby, dzięki czemu rzadziej będziemy borykać się z próchnicą, a dodatkowo uchronimy się przed chorobami dziąseł. Co istotne, wady zgryzu można leczyć nawet w późnym wieku, dlatego zawsze warto zapytać o to swojego stomatologa. Obecnie leczenie wad zgryzu refundowane jest jedynie w określonych przypadkach – zwykle za leczenie musimy zapłacić z własnej kieszeni. Warto jednak podjąć terapię, bowiem ściśnięte zęby mogą zacząć dawać o sobie znać szczególnie w momencie, gdy dodatkowo zaczną nam wyrastać zęby mądrości. W celu zdiagnozowania problemu oraz wdrożenia odpowiednich dla siebie metod leczenia, należy udać się do lekarza ortodonty. 

Supradent Poleca:  Supradent rozpoczyna pracę w trybie interwencyjnym
Polecamy: