martwy ząb

Co to jest martwy ząb?

W każdym zębie człowieka znajduje się silnie unerwiona tkanka — miazga zębowa, która odżywia ząb za pośrednictwem sieci naczyń krwionośnych. Miazga rejestruje ból i pełni inne, ważne funkcje czuciowe. Kiedy dochodzi do jej obumarcia, można mówić o martwym zębie.

Pojęcie zęba martwego nierozerwalnie związane jest z obumarciem miazgi zębowej. Dojść może do tego wskutek urazu mechanicznego lub zaawansowanej próchnicy.  Miazga zęba jest wówczas narażona na destrukcyjny wpływ aktywności namnażających się bakterii próchnicy. Ząb przy zniszczeniu miazgi nie może już funkcjonować prawidłowo.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Martwy ząb — objawy

Początkowo ząb martwy może w ogóle nie dawać żadnych wyraźnych objawów, dlatego pacjent nie ma świadomości, że jego miazga obumarła. To ona odpowiada za dostarczanie tkankom zęba tlenu i substancji odżywczych oraz za regenerację tkanek. Jeśli obumiera, to ząb wraz z nią.

Z biegiem czasu obumarły ząb zacznie dokuczać. Czy martwy ząb boli? Jak najbardziej. Pacjent odczuwa ból martwego zęba oraz nadwrażliwość termiczną – pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe przy nagłych zmianach temperatur. Ignorowanie takich symptomów do niczego nie prowadzi. Co prawda środki przeciwbólowe pomogą, ale na krótko, zaś ból i tak powróci ze zdwojoną siłą. Może mu towarzyszyć także opuchlizna. Przy bólach zębów może pojawić się również ból szczęki, gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Jeśli pacjent zbyt późno zgłasza się do lekarza stomatologa z problemem martwego zęba, może dojść do zapalenia tkanek okołowierzchniowych oraz powstania ropni.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Leczenie martwego zęba

Wbrew pozorom martwe zęby można leczyć. Zaleca się przy tym leczenie kanałowe pod mikroskopem martwego zęba, czyli zabieg endodontyczny, w trakcie którego stomatolog oczyszcza korzenie zęba oraz jego komory z martwej miazgi. Po tym zabiegu, dentysta dezynfekuje pozostałe tkanki, a powstałe wolne przestrzenie wypełnia materiałem biopodobnym. Następnie opracowuje koronę zębową i zakłada plombę. Jeśli leczenie kanałowe martwego zęba zostanie przeprowadzone odpowiednio wcześnie, można go uratować i uchronić przed usunięciem.

Supradent Poleca:  Mostek zębowy - wszystko co musisz wiedzieć

Jak przywrócić estetykę martwego zęba?

Ząb martwy może z początku nie odbiegać wyglądem od pozostałych, zdrowych i żywych zębów. Z czasem jednak zmienia swój wygląd. Szary ząb lub czarny ząb w środku, świadczy o obumarciu miazgi zębowej. Ząb stopniowo po obumarciu miazgi ciemnieje i przybiera siną barwę, co ma swój powód w tym, że następuje w nim stopniowy rozkład płytek krwi, które nie zostały usunięte z komory i korzeni zęba podczas leczenia endodontycznego. Można na szczęście przywrócić estetyczny wygląd zęba i nie musieć go wyrywać, o ile w porę usunie się martwą miazgę. Jeśli ząb już wcześniej zszarzał, po zabiegu leczenia kanałowego zaleca się wybielenie zęba. Polega to na ponownym otwarciu jego komory, zabezpieczeniu korzeni warstwą materiału kompozytowego lub cementu oraz na nałożeniu do komory środka wybielającego. Później komora jest zabezpieczana specjalnym opatrunkiem. Środek wybielający powinien pozostać w zębie w okresie od 1 do 3 dni, a zabieg można powtarzać, aż do otrzymania pożądanych efektów. Po zakończeniu wybielania i odczekaniu około 14 dni, można przeprowadzić końcową odbudowę protetyczną zęba.Zobacz inne porady ekspertów: