kobieta i jej uśmiech

Nasze zęby są narażone na działanie chorobotwórczych bakterii. Tworzą one płytkę nazębną, która zamienia się z czasem w kamień. Czym jest kamień nazębny i jak zapobiegać jego powstawaniu? Czy można go skutecznie usunąć? Na te i inne wątpliwości odpowiadają specjaliści z naszej kliniki Supradent. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień na zębach, czyli kamień nazębny, jest trwałym osadem, który uwidacznia się w postaci ciemniejszych przebarwień, głównie pomiędzy zębami, ale i na ich powierzchni. Osad ten powstaje z płytki nazębnej, która składa się ze złuszczającego się naskórka, resztek jedzenia i bakterii. Wszystko to prowadzi do odkładania się płytki na zębach, a pozostawiona na nich zaczyna się mineralizować. Dochodzi do jej stwardnienia i przeobrażenia w kamień nazębny. Nieusuwany kamień widoczny jest tuż przy krawędzi dziąseł i ma postać nieco ciemniejszej od szkliwa zębów obwódki. To kamień naddziąsłowy, ale odkłada się on również pod dziąsłami. Jest groźny dla pacjentów, ponieważ może powodować stan zapalny. Na pytanie, co to jest kamień nazębny, możemy odpowiedzieć naszym pacjentom, że jest to zmineralizowany osad nazębny. To złożona struktura bakteryjna, składająca się z żywych i martwych bakterii.📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

U każdego człowieka osad odkłada się na zębach. Jest to całkowicie naturalne zjawisko. Jesteśmy właściwie skazani na powstawanie kamienia nazębnego. Zapobieganie jego powstawaniu jest jednak możliwe, dzięki odpowiedniemu szczotkowaniu zębów oraz prowadzeniu tzw. białej diety.

Indywidualną cechą każdego z nas jest to, jak szybko odkłada się kamień nazębny. Zależy to głównie od:


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


  • skłonności genetycznych,
  • składu i ilości wydzielanej śliny,
  • wad zgryzu,
  • źle wykonanych protez lub plomb,
  • prowadzonej diety składającej się z węglowodanów i nabiału.
Supradent Poleca:  Wizyta kontrolna u dentysty - jak często?

Kamień na zębach będzie odkładał się wolniej, jeśli po każdym posiłku umyjemy zęby lub sięgniemy po gumę do żucia bez cukru. Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej jest zdecydowanie wskazane. Zalecane będzie też czyszczenia kamienia nazębnego, co możliwe jest w warunkach gabinetu dentystycznego.


📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę w naszej klinice stomatologicznej  🦷


Usuwanie kamienia nazębnego

Pacjent ma widoczny kamień nazębny – jak usunąć go szybko i bezboleśnie? W naszym gabinecie dentystycznym możecie Państwo skorzystać z usuwania kamienia z zębów. Podstawową metodą jest wykorzystanie skalingu. Polega on na mechanicznym zdejmowaniu kamienia z zębów przy użyciu tradycyjnych narzędzi dentystycznych oraz głowicy ultradźwiękowej, która rozkrusza kamień.

Czyszczenie kamienia nazębnego metodą mechaniczną lub poprzez skaling ultradźwiękowy można przeprowadzać pod znieczuleniem miejscowym. Po wyczyszczeniu zębów z kamienia, zęby trzeba jeszcze wygładzić poprzez piaskowanie.

Pacjenci są w stanie uniknąć szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, jeśli będą codziennie i starannie czyścić zęby. Wówczas nieestetyczny kamień nazębny nie będzie się tak szybko tworzył. Pasta, która powinna być przy tym wykorzystywana, musi być dobrana zgodnie z upodobaniami pacjentów, ale istotne jest, żeby pasta zawierała chlorheksydynę. To związek chemiczny, który niszczy strukturę kamienia nazębnego. Dokładne czyszczenie zębów powinno trwać minimum 5 minut i powinno obejmować nie tylko szczotkowanie, ale i nitkowanie.

Do mycia zębów i przeciwdziałania osadzaniu się kamienia warto wykorzystywać szczoteczkę elektryczną, która czyści dokładniej niż szczoteczka manualna. Pacjentom, którzy mają wrażliwe zęby, np. cierpią na paradontozę, polecamy szczoteczkę soniczną, działającą na zasadzie ruchów oscylacyjnych. Przy higienie jamy ustnej skupiamy się zwykle na zębach, ale nie możemy zapominać o pielęgnacji języka, na którym jest również sporo bakterii, które z czasem przekształcą się w kamień nazębny

Zachęcamy wszystkich pacjentów do zabiegu usuwania kamienia nazębnego w klinice SUPRADENT.

Supradent Poleca:  Recesja dziąseł - co to jest, jak zapobiegać?

Autor: klinika Supradent

Zobacz inne porady ekspertów: