kobieta stomatolog przed leczeniem ropnia zęba

Z ropniem zęba pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego natychmiastowo, głównie ze względu na uporczywe objawy bólowe oraz występujący obrzęk. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż nieleczony może doprowadzić do licznych powikłań, w tym nawet do utraty zęba. Czym dokładnie jest ropień i jak wygląda leczenie?

Czym jest ropień zęba?

Ropień zęba jest to lokalizowana kolekcja ropy, powstająca w wyniku infekcji bakteryjnej. Może on powstać w różnych częściach zęba lub jego otoczenia, najczęściej w wyniku głębokiej próchnicy, uszkodzenia zęba, lub chorób dziąseł. Infekcja prowadzi do zniszczenia tkanki zęba i gromadzenia się ropy, która może rozprzestrzeniać się do okolicznych tkanek, w tym do kości szczęki.

Ropień można rozpoznać po specyficznych cechach, takich jak lokalny ból, wrażliwość zęba na nacisk, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł wokół zęba, a czasami widoczny jest także mały, ropny pęcherzyk na dziąśle. Ból związany z ropniem jest zwykle ciągły i nasila się wraz z rozwojem stanu zapalnego. W niektórych przypadkach infekcja może się rozwijać bez wyraźnych objawów bólowych, co utrudnia wczesne rozpoznanie.

Jakie są przyczyny powstawania ropni zęba?

Ropa przy zębie powstaje na skutek nieleczonej próchnicy oraz w stanach zapalnych dziąseł. Bakterie bytujące w jamie ustnej człowieka, na skutek panującej tam wilgoci oraz wysokiej temperatury, mają idealne wręcz warunki do rozwoju. Ropień może powstawać, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą, lecz równie dobrze możemy mieć z nim do czynienia w przypadku, gdy doszło do urazu.

Jakie są objawy powstania ropnia zęba?

Ropa w dziąśle daje bardzo charakterystyczne objawy, wśród których wyróżnia się przede wszystkim silny ból w okolicach zęba. Miejscowo pojawia się opuchlizna, która utrudnia:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


 • przełykanie,
 • przyjmowanie pokarmów,
 • prawidłowe poruszanie ustami,
 • nadgryzanie,
 • w skrajnych przypadkach nawet mówienie.
Supradent Poleca:  Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?

Zazwyczaj pacjenci, u których pojawiła się ropa pod zębem, w stosunkowo krótkim czasie zgłaszają się po pomoc do lekarza stomatologa. Należy mieć na względzie, że domowe sposoby radzenia sobie z problemem mogą na jakiś czas złagodzić objawy, jednak nie wyleczą przyczyny ropnia.

Sprawdź: Periodontolog Warszawa – Supradent

Jakie są rodzaje ropni zęba?

W stomatologii wyróżnia się kilka rodzajów ropni zęba:

 • ropień okołowierzchołkowy (ropień okołozębowy) – jest to pierwsza faza choroby, która objawia się silny, pulsującym bólem. Objawy bólowe mogą nasilać się w pozycji leżącej czy pod wpływem zmiany temperatury. Typowe dla ropnia okołowierzchołkowego jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu. Może pojawić się również zaczerwienienie dziąseł oraz lekki obrzęk,
 • ropień podokostnowy – jest to najostrzejsza forma zapalenia, w której ropa doprowadza do odwarstwienia okostnej. Pacjent odczuwa w tym przypadku jeszcze silniejszy ból, dodatkowo może mieć także podwyższoną temperaturę ciała,
 • ropień podśluzówkowy (inaczej ropień na podniebieniu) – w tej fazie ropa zazwyczaj przedostaje się do jamy ustnej, czemu towarzyszyć może nieprzyjemny zapach z ust. Pacjent odczuwa ulgę, gdyż mijają dolegliwości bólowe, lecz nie oznacza to, że jest on w pełni wyleczony. Wręcz przeciwnie, bowiem obrzęk dziąsła narasta, a ropień może rozprzestrzeniać się na inne zęby.

Pacjent powinien zgłosić się do stomatologa od razu po zauważaniu u siebie pierwszych objawów, tak aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne zęby. U niektórych pacjentów ropień dziąsła rozwija się w stosunkowo wolnym tempie, u innych zaś ropa na podniebieniu pojawia się bardzo szybko, gdy choroba przechodzi w ostatnią fazę. 

Jak leczyć ropień zęba?

Ropień na dziąśle wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza stomatologa. Choć w aptekach dostępne są silne środki przeciwbólowe, a dodatkowo możemy wspomagać się płukankami zmniejszającymi obrzęk, to warto pamiętać, iż są to jedynie sposoby na łagodzenie objawów, nie wyleczą jednak przyczyny. Domowe sposoby powinny być więc stosowane wspomagająco, do czasu wizyty u lekarza stomatologa. Leczenie ropnia okołowierzchołkowego zwykle polega na usunięciu nagromadzonej ropy oraz dokładnym oczyszczeniu zęba. Zazwyczaj wystarczające okazuje się być leczenie kanałowe, jednak w niektórych przypadkach konieczna może okazać się ekstrakcja zęba. Czasami stomatolog, przed podjęciem leczenia, decyduje się wykonać zdjęcie RTG, aby upewnić się, czy ropa nie rozprzestrzeniła się na inne zęby. Jest to o tyle istotne, że ropa w dziąśle powoduje obrzęk, przez który pacjent może nie mieć świadomości odczuwania bólu także w zębach sąsiadujących. Decyzję o sposobie leczenia każdorazowo podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Co więcej stomatolog może przepisać także antybiotyk na ropień zęba. Działa on wspomagająco i pomaga pozbyć się bakterii, które mogły przedostać się także na inne narządy. 

Supradent Poleca:  Nadwrażliwość zębów - co to jest? przyczny i leczenie

Dlaczego ropne zapalenie dziąseł wymaga leczenia?

Ropień na dziąśle u dziecka czy u dorosłego każdorazowo wymaga interwencji stomatologicznej, nawet jeśli zdąży on pęknąć do czasu wizyty w gabinecie. Stomatolog ma za zadanie nie tylko oczyścić miejsce, w którym doszło do wysięku, ale musi też upewnić się, że infekcja się nie rozprzestrzeniła. Nieleczone ropne zapalenie dziąseł może doprowadzić do powstawania szeregu powikłań, w tym do:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


 • zwiększonego odczuwania bólu,
 • rozprzestrzeniania się infekcji na inne zęby,
 • utraty zęba.

W skrajnych przypadkach bakterie mogą rozprzestrzeniać się nie tylko w okolicach jamy ustnej, ale również na inne narządy, w efekcie czego może dojść do sepsy, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Ropnia zęba nie należy więc lekceważyć, czekając, aż dolegliwości bólowe znikną samoistnie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza stomatologa, który dokładnie zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że dzięki interwencji stomatologicznej nie tylko pozbędziemy się objawów bólowych, ale przede wszystkim przyczyny problemu. 

Czy ropień zęba może sam zniknąć bez leczenia?

Ropień zęba to poważny stan, który nie ustępuje samoczynnie i zawsze wymaga interwencji stomatologicznej. Pominięcie leczenia może prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji, co z kolei może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, w tym sepsą, która jest zagrożeniem życia. Ropień zęba nie tylko powoduje intensywny ból i dyskomfort, ale także stanowi zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Niezwykle ważne jest, aby w przypadku podejrzenia ropnia zęba jak najszybciej skontaktować się z kliniką stomatologiczną. W przypadku podejrzenia zapalenia dziąsła lub występowania ropnia zęba, polecamy kontakt z naszą kliniką stomatologiczną Supradent w Warszawie, która oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną i dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem.

Wizyta u specjalisty pozwoli na dokładną diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może obejmować antybiotykoterapię i drenaż ropy, a w niektórych przypadkach także leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba. Pilne leczenie jest kluczowe, aby uniknąć dalszych komplikacji i szybko przywrócić zdrowie jamy ustnej.

Supradent Poleca:  Clear aligner – o metodzie, jak wygląda leczenie?
Polecamy: