fluoryzacja zębów u dziecka w klinice stomatologicznej

Profilaktyka jamy ustnej pozwala ustrzec się próchnicy i innych chorób zębów czy przyzębia. Jednym z zabiegów, które są realizowane w ramach zapobiegania ubytkom próchnicowym, jest fluoryzacja. Na czym ona polega, u kogo i dlaczego się ją stosuje? Wszystkie dowiesz się z poniższego artykułu, przygotowanego przez ekspertów z kliniki stomatologicznej Supradent!

Czym jest fluoryzacja zębów ?

Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na aplikowaniu pacjentowi na zęby dodatkowych dawek fluoru. Może mieć ona postać zabiegu przeprowadzonego pod ścisłą kontrolą lekarza stomatologa, który będzie obejmował nałożenie na powierzchni zębów specjalnych żelów lub lakierów z fluorem. Stąd też fluoryzacja zębów może być nazywana lakierowaniem z fluorem. Warto podkreślić przy tym, że związki fluoru dobroczynnie działają na uzębienie człowieka. Wzmacniają szkliwo zębów, dzięki czemu staje się ono wysoce odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę. Większość z nas dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę fluoru przez wodę, żywność, a przede wszystkim korzystanie ze środków do higieny jamy ustnej. Jeśli okazuje się to niewystarczające, polecana jest fluoryzacja zębów w warunkach gabinetu stomatologicznego. Dzięki właściwej dawce fluoru pierwiastek ten przenika szkliwo zębów i działa na znajdujące się w zębach związki wapnia. Wpływa na jego wzmocnienie, przez co wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach z jamy ustnej, a szkliwo staje się mocniejsze.

Fluoryzacja zębów – kiedy wykonać?

Wskazaniem do przeprowadzenia fluoryzacji zębów jest:📞 Zadzwoń do nas: +48 606 315 315 i zapisz się na konsultację do naszej klinki  🦷


  • profilaktyka przeciw próchnicowa zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych,
  • remineralizacja szkliwa,
  • występowanie przebarwień uzębienia,
  • zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron i uzupełnień protetycznych,
  • występowanie nadwrażliwości szyjek zębowych, również w przebiegu leczenia ortodontycznego.

Lakierowanie zębów fluorem

Fluoryzacja zębów u dzieci oraz fluoryzacja zębów u dorosłych może przebiegać z wykorzystaniem lakierowania, polegającego na pokrywaniu zębów specjalnym żelem. Jony fluoru są wówczas wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa. Lakierowanie przeprowadzane jest przez stomatologa, który wykorzystuje szereg specjalnych pędzelków do fluoryzacji. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, a wówczas stopniowo uwalnia on jony fluorkowe, przenikające szkliwo zębów. Bardzo istotne jest to, że dzięki lakierowaniu zębów pacjentów fluorem, można zredukować występowanie ognisk próchnicy nawet o 40 proc. Przed rozpoczęciem tego rodzaju fluoryzacji, zęby należy dokładnie oczyścić. Nie wystarczy zwyczajne szczotkowanie. W warunkach gabinetu stomatologicznego, np. w klinice dentystycznej, pacjent jest poddawany skalingowi i piaskowaniu. Później można przystąpić do profesjonalnej fluoryzacji. Inną metodą fluoryzacji jest podawanie preparatu z fluorem na szczoteczkę do zębów i kilkuminutowe szczotkowanie nim zębów. Najczęściej jednak takie akcje fluoryzacji odbywają się w szkołach i innych placówkach oświatowych.