Profilaktyka jamy ustnej pozwala ustrzec się próchnicy i innych chorób zębów czy przyzębia. Jednym z zabiegów, które są realizowane w ramach zapobiegania ubytkom próchnicowym, jest fluoryzacja. Na czym ona polega, u kogo i dlaczego się ją stosuje? Wszystkie dowiesz się z poniższego artykułu, przygotowanego przez ekspertów z kliniki stomatologicznej Supradent!
Spis Treści
Czym jest fluoryzacja zębów ?
Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na aplikowaniu pacjentowi na zęby dodatkowych dawek fluoru. Może mieć ona postać zabiegu przeprowadzonego pod ścisłą kontrolą lekarza stomatologa, który będzie obejmował nałożenie na powierzchni zębów specjalnych żelów lub lakierów z fluorem. Stąd też fluoryzacja zębów może być nazywana lakierowaniem z fluorem. Warto podkreślić przy tym, że związki fluoru dobroczynnie działają na uzębienie człowieka. Wzmacniają szkliwo zębów, dzięki czemu staje się ono wysoce odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę.
Większość z nas dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę fluoru przez wodę, żywność, a przede wszystkim korzystanie ze środków do higieny jamy ustnej. Jeśli okazuje się to niewystarczające, polecana jest fluoryzacja zębów w warunkach gabinetu stomatologicznego. Dzięki właściwej dawce fluoru pierwiastek ten przenika szkliwo zębów i działa na znajdujące się w zębach związki wapnia. Wpływa na jego wzmocnienie, przez co wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach z jamy ustnej, a szkliwo staje się mocniejsze.
Fluoryzacja zębów – kiedy wykonać?
Wskazaniem do przeprowadzenia fluoryzacji zębów jest:
- profilaktyka przeciw próchnicowa zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych,
- remineralizacja szkliwa,
- występowanie przebarwień uzębienia,
- zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron i uzupełnień protetycznych,
- występowanie nadwrażliwości szyjek zębowych, również w przebiegu leczenia ortodontycznego.
Jakie są zalecenia stomatologów po zabiegu fluoryzacji?
Po zabiegu fluoryzacji zębów stomatolodzy zwykle mają kilka zaleceń, aby maksymalizować korzyści z tej procedury. Najczęściej rekomenduje się unikanie jedzenia i picia przez około 30 minut do jednej godziny po zabiegu, aby zapewnić pełne przyleganie fluoru do powierzchni zębów. Ponadto, zaleca się powstrzymanie od mycia zębów i płukania jamy ustnej przez kilka godzin po fluoryzacji, aby nie usuwać nałożonego preparatu.
Niektórzy stomatolodzy mogą także doradzić tymczasowe ograniczenie spożycia produktów zawierających dużo cukru czy kwasów, które mogą wpływać na skuteczność zabiegu. Ostatecznie, warto zawsze przestrzegać indywidualnych wskazówek lekarza prowadzącego, które mogą być dostosowane do konkretnego przypadku.
Lakierowanie zębów fluorem
Fluoryzacja zębów u dzieci oraz fluoryzacja zębów u dorosłych może przebiegać z wykorzystaniem lakierowania, polegającego na pokrywaniu zębów specjalnym żelem. Jony fluoru są wówczas wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa. Lakierowanie przeprowadzane jest przez stomatologa, który wykorzystuje szereg specjalnych pędzelków do fluoryzacji. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, a wówczas stopniowo uwalnia on jony fluorkowe, przenikające szkliwo zębów. Bardzo istotne jest to, że dzięki lakierowaniu zębów pacjentów fluorem, można zredukować występowanie ognisk próchnicy nawet o 40 proc.
Przed rozpoczęciem tego rodzaju fluoryzacji, zęby należy dokładnie oczyścić. Nie wystarczy zwyczajne szczotkowanie. W warunkach gabinetu stomatologicznego, np. w klinice dentystycznej, pacjent jest poddawany skalingowi i piaskowaniu zębów. Później można przystąpić do profesjonalnej fluoryzacji. Inną metodą fluoryzacji jest podawanie preparatu z fluorem na szczoteczkę do zębów i kilkuminutowe szczotkowanie nim zębów. Najczęściej jednak takie akcje fluoryzacji odbywają się w szkołach i innych placówkach oświatowych.
Ile kosztuje zabieg fluoryzacji zębów?
W klinice Supradent, zabieg fluoryzacji zębów jest często oferowany jako część pakietu higienizacji stomatologicznej, który obejmuje również usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie zębów. Taka kompleksowa opieka stomatologiczna ma na celu nie tylko wzmocnienie i ochronę zębów, ale również poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Ceny za takie pakiety higienizacji w klinice Supradent zaczynają się od 300 złotych. Jest to inwestycja w długoterminowe zdrowie i estetykę uśmiechu, warto więc rozważyć skorzystanie z tego rodzaju kompleksowej opieki.
Autor: Klinika Supradent
Polecamy:- Jakie są zalecenia po wybielanIu zębów w gabinecie? – 18 listopada 2024
- Higienizacja zębów – na czym polega i kiedy należy ją wykonać? – 20 września 2024
- Odwapnianie zębów – co to jest? przyczyny i objawy – 17 grudnia 2023
- Nadwrażliwość zębów – co to jest? przyczny i leczenie – 18 listopada 2023
- Próchnica zębów – przyczyny i objawy – 29 lipca 2023
- Piaskowanie zębów – co to jest i na czym polega? – 22 października 2023
- Białe plamy na zębach – jak sobie poradzić? – 22 września 2023
- Czy można robić piaskowanie zębów w ciąży? – 18 sierpnia 2024
- Wybielanie zębów – jakie są metody i ile kosztuje? – 18 czerwca 2024
- Na czym polega kiretaż otwarty i zamknięty? – 17 lipca 2023